Arnavutköy Devlet HastanesiHastaneler

Arnavutköy Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorları

Arnavutköy Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorları

Arnavutköy Devlet Hastanesi enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji doktorları, hastalara hizmet vermeye devam ediyor. Çeşitli hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bu hekimler. Farklı tedavi yöntemlerini uygulayarak hastalara faydalı olmaya çalışıyorlar.

Peki kimdir Arnavutköy Devlet Hastanesi enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji doktorları? Hangi hastalıklara bakarlar? Bu hekimlere randevu nasıl alınır?

İçindekiler

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar

Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, insanlarda enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların (bakteri, virüs, mantar, parazit) tanı ve tedavisiyle ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu alanda çalışan uzmanlar, enfeksiyon hastalıklarının teşhisi, tedavisi, kontrolü ve önlenmesiyle ilgilenirler. İşte enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji ile ilgili bazı temel konular:

Mikroorganizmalar: Bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler gibi mikroorganizmalar enfeksiyon hastalıklarının temel nedenleridir. Bu mikroorganizmalar insan vücuduna girerek enfeksiyonlara yol açarlar.

Enfeksiyon Hastalıkları: Mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Örnek olarak solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları, menenjit, septisemi (kan zehirlenmesi) gibi enfeksiyon hastalıkları verilebilir.

Tanı Yöntemleri: Enfeksiyon hastalıklarının doğru teşhis edilmesi önemlidir. Bu nedenle klinik mikrobiyologlar, mikrobiyolojik testler ve laboratuvar teknikleri kullanarak enfeksiyon etkenlerini tanılar. Bunlar arasında kan kültürleri, idrar kültürleri, mikroskobik inceleme, moleküler testler ve antijen-antikor testleri yer alır.

Antibiyotik Direnci: Mikroorganizmaların zamanla antibiyotiklere direnç geliştirmesi, antibiyotik direnci olarak adlandırılır. Bu durum, enfeksiyonların tedavisini zorlaştırır ve ciddi bir küresel sağlık sorunudur. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanları, antibiyotik direncinin izlenmesi, önlenmesi ve yönetimi konusunda önemli bir rol oynarlar.

İmmünizasyon ve Aşılar: Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde aşılar önemli bir rol oynar. İmmünizasyon programları, bireyleri enfeksiyonlara karşı korur ve toplumda yayılmasını engeller. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanları aşı geliştirme, aşılama stratejileri ve immünizasyon politikaları konusunda çalışmalar yaparlar.

Bu konular, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyolojinin genel alanlarıdır. Bu alanda uzmanlaşmış doktorlar ve mikrobiyologlar, enfeksiyonların teşhisi, tedavisi ve önlenmesi için multidisipliner bir yaklaşım kullanırlar.

Arnavutköy Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorları

Arnavutköy Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniği

Hastanede, ateşli ve bulaşıcı hastalıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (HIV, frengi, bel soğukluğu vb.) ve enfeksiyöz hepatitler (bulaşıcı sarılık), hastane enfeksiyonları kontrolü ve tedavisi yapılmaktadır.

Hastanede 08:00-16:30 saatleri arasında Poliklinik hizmeti verilmektedir. Poliklinik hizmetlerinde hastalara hekim seçme hakkı tanınmıştır.

Aşağıdaki şikayetlerin oluşması durumunda randevu alarak Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanına müracaat ediniz.

Grip,

Sarılık,

Göz beyazlarında sararma, idrar renginde koyulaşma, iştahsızlık, bulantı.

Halsizlik, Yorgunluk

Karın ağrısı ve buna bağlı İshal,

Kabakulak,

Köpek, kedi, vb. hayvanlar tarafından ısırık yada tırmalanma halleri

Büyük dışkıda, Tenya, parazit.

Ayağa ya da vücudun herhangi bir yerine paslı metal batması

Öksürük, balgam

Taşıyıcı sarılık

Ateş, terleme (Brucella)

Kene sokması

Ayaklarda / bacaklarda kızarıklık, şişlik, ağrı.

2023 Arnavutköy Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorları

Arnavutköy Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorları

Arnavutköy Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji doktorları uzman kadrodan oluşmaktadır. Hastanede bu bölümde iki uzman hekim görev yapmaktadır ve randevu alırken hekim seçme hakkınız bulunmaktadır. İşte o hekimler;

– Uzman Doktor Hilmi Kalan

– Uzman Doktor Yeşim Kürekçi

Arnavutköy Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktorlarına Randevu Nasıl Alınır?

Hastanede bu polikliniğe randevu almanın iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki telefonla randevu alma yöntemidir. Alo 182 çağrı merkezini arayarak uygun olması halinde dilediğiniz gün ve saatte dilediğiniz hekime randevu almanız mümkün. Randevu alırken tedavi olacak kişinin kimlik bilgilerini bilmeniz ya da kimliğinin yanınızda olması gerekmektedir.

Hastaneye randevu almanın bir diğer yolu da online randevu yöntemidir. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden online olarak randevu almanız mümkündür. Sisteme giriş yaptıktan sonra daha önce üye olmadıysanız önce üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Bunun içinde çeşitli kimlik bilgisi ve iletişim bilgisi şartı bulunuyor. Üye olduktan sonra sisteme kimlik numaranız ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra uygun olması halinde dilediğiniz gün ve saatte istediğiniz hekime randevu alabilirsiniz.

Randevu saatinden on dakika önce muayene olacağınız polikliniğin önünde olmanız yararınıza olacaktır.

Online randevu almak için tıklayın.

Arnavutköy Devlet Hastanesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Merkez Mahallesi Eski Edirne Asfaltı No:1165 Arnavutköy – İstanbul / TÜRKİYE 34275

Telefon: +90 212 453 12 12

Arnavutköy Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Doktorları İçin Tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu