HastalıklarBipolar

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk Nedir?
Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk kişinin manik depresif haline bürünmesidir. Daha da açacak olursak kişinin kendini çok iyi mutlu, huzurlu hissettiği bir anda çok kısa bir süre sonra bunalım haline girmesi, karamsar bir ruh haline bürünmesi ve psikolojik olarak kendini kötü hissetmesidir. Bipolar Bozukluk ile kişi yaşadığı değişken ruh halini en uç seviyelerde yaşar. O kadar yoğun bir ruh hali ortaya çıkar ki mutlu olduğu anda hiperaktif iken depresyon anında da intihar eğilimine kadar ilerleyebilen bir ruh hali ortaya çıkar.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?
Bipolar Belirtileri Nelerdir?

Bipolar Bozukluk ruh halinin çok uç noktalarda değişkenlik gösterdiğini belirmiştik. Öyle ki belirtileri incelerken de bu iki farklı zıt ruh halini ayrı ayrı incelemekte fayda var.

Hiperaktif – Mutlu Olduğu Dönem-

Çok hızlı konuşma

Aşırı mutlu ve aşırı heyecanlı bir his

Kendini çok enerjik ve hareketli hissetme

Hep olumlu düşüncelere bürünme

Aşırı özgüven

Az uyumak

Az yemek yeme

Hızlı yemek yeme

Çok fazla para harcama isteği

Depresif – Bunalım Dönemi-

Huzursuz hissetme

Sürekli bunalım hali

Ümitsizlik

Yalnız kalma isteği

Üşengeçlik

Uyumakta zorlanma

Suçluluk hissi

Kendini değersiz hissetme

Kötümserlik

Halüsinasyonlar

Korku

İştahsızlık

Azalan cinsel isteksizlik

İntihar düşüncesi

Kendine zarar veremeye çalışma

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar Bozukluk Nedenleri
Bipolar Tanı Nedenleri

Tıp dünyasında Bipolar Bozukluk Nedenleri kesin olarak saptanamamıştır. Bu konu üzerine her ne kadar çalışmalar yapılsa da sadece teoriler üretilmiştir. Tıp dünyasında kabul gören 3 teori vardır. Bu teoriler

Beyindeki kimyasal dengesizlik hali

Genetik faktörler

Tetikleyici unsurlar (taciz ve tecavüz, çok sevdiği birini kaybetme, sevgiliden ayrılma, fiziksel hastalık, iflas, ailede yaşanan sorunlar, sürekli uykusuzluk hali….)

Bipolar Bozukluğun ortalama başlangıç yaşı 20 li yaşlardır. Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan bu durum mevsimlere göre de ruh haline bağlı olarak kişide duygu değişikliği yaşanmasına neden olur.

Bipolar Bozukluk Tanı Yöntemleri

Bipolar Bozukluk Tanı Yöntemleri
Bipolar Tanı Yöntemleri

Bipolar Bozuklukta Tanıya genellikle aile geçmişi incelenerek başlanır. ailede yaşanan travmatik olaylar, hastanın taciz ve tecavüz gibi olaylar yaşaması gibi nedenler araştırıldıktan sonra hasta klinik izlenim sonucu tanı teşhisi konur. İlk atağın başlangıcı Bipolar Testine Tanı konmasında etkilidir. Eğer ki ilk atak anti depresan bir durumdan kaynaklanıyor ise Bipolar Bozukluk tanısını koymak zorlaşır. Kişiye Bipolar  Teşhisini konması için kişinin hem manik hem de depresif durumu incelenmelidir. Bipolar testi pskiloglar tarafından hasta ve yakınına uyguladığı yöntemlerle test sonucunu elde eder.

Teşhis koymada belirsizlik yaşatan bir başka durum ise kişinin alkol ve uyuşturucu gibi sorunlarının olmasıdır. Psikiyatrist hasta ve yakınlarını dikkatle dinledikten sonra tanıyı koyar. Maalesef tanı konmada tek yöntem budur. Hastada bulgulara rastlanılır ise hastadan tiroid testleri ve MR ve röntgenler istenir.

Bipolar Bozukluk Tedavi Yöntemleri

Bipolar Bozukluk Tedavi Yöntemleri
Bipolar Tanı Tedavi Yöntemleri

Belli bir tedavi yöntemi olmayan bu hastalığın iyileşme sürecine katkısı hasta ve ailenin birlikte çabası ile birlikte iyi bir psikolojik yardımla çözülebilir. Psikiyatrist hasta ve yakını ile devamlı irtibat halinde olmalı. Zira burada en önemli detay hastanın duygu değişiminin yaşandığı anlardır. Hasta bu değişimin farkına varamayabilir. Bunun takibi hasta yakını tarafından takip edilmeli.

Hastanın ruh haline göre doktoru tarafından depresif ve manik depresif ilaçlar ile hastanın hayatının normalleşmesi sağlanır. Atak başlangıçlarında özellikle sık sık doktor tarafından müşahede altında tutulması çok önemlidir. Böylece hastanın duygularını dizginlemesi sağlanır.

Hasta kendini iyi hissetmeye başladığında doktorunun da tavsiyesi ile ilaçları azaltmaya başlayabilir.

Bipolar Bozukluk gerek hastalık başlangıcı, tanısı ve gerekse de tedavisinde hasta kadar aile yakınlarını da çok fazla iş düşmektedir. Devamlı takip, ilgilenme ve doktor ile irtibat çok önemlidir. Bu hastalığı bulunan ve bu hastalık şüphesi olan hastaların yalnız yaşamaları çok sakıncalı olup mutlaka yanında birileri ile yaşamaları hayati önem taşımaktadır.

 

Yasal Uyarı: Sayfamızda paylaştığımız bilgiler tedavi ve tanı amaçlı olmamakla beraber sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Onlineestetik.com ailesi olarak sadece estetik ve plastik cerrahi operasyonları, doktorları ve hastaneleri değil tüm hastalık hastane ve doktor bilgilerini siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Yayınladığımız tüm yazılar bilimsel yazılar olup alanında uzman doktorlar tarafından verilen bilgiler doğrultusunda yazılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu