Ameliyatsız EstetikBotoks

2023 Botoks Fiyatları

Özellikle kadınlar arasında 2023 botoks fiyatları son dönemlerde çok fazla araştırılan konulardan bir tanesi olmuştur. Botoks (botox) yaptırmak isteyenler, bu yazımızı sizler için derledi. Peki nedir botoks, kimler yaptırabilir, ne türlü değişiklikler olabilir, Sağlık Bakanlığının onay verdiği markalar nelerdir?

İçindekiler

Botoks Nedir?

Botoks fiyatlarının ne olduğunu araştırmadan önce ilk yapılması gerekenlerin başında botoksun ne olduğunu bilmek olmalıdır. Peki nedir botoks, neden yapılır?

Botoks, “Botulinium toksin A Botox” adı verilen kaslar üzerinde gevşetici bir yapıya sahip olan bir toksinden üretilmektedir. Özellikle yaşın ilerlemesi, genetik faktörler, aşırı mimik kullanımı gibi farklı nedenlerle daha çok yüz bölgesinde bazı noktalarda kırışıklıklar meydana gelmektedir. Botoks uygulamasındaki amaç bu kırışıklıkları en aza indirgemektir.

Botoksun enjekte edilmesiyle beraber sinir uçlarına iletim sağlamakla görevli maddelerin salınımı engellenir. Sinirlerin ulaştığı bu bölgeyle iletimin kesilmesi sonucu kasılmanın azalması sağlanır.

Botoks fiyatları

Botoks Ne İçin Kullanılır?

Botoksun birkaç farklı kullanım amacı bulunmaktadır. Bunların ilki ve ne çok tercih edileni estetik amaçlı kırışıklıkların giderilmesidir. Bununla beraber terleme tedavisi için özellikle koltuk altı, el içi ve ayak tabanı gibi noktalara da uygulanabilir.

Bir diğer uygulama gerekçesi de kronik migrende ağrıyı önlemek amaçlı olduğu belirtilir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks fiyatları ile beraber araştırılan konulardan bir tanesi de botoksun nasıl uygulandığı yöntemidir. Botoks, mikroenjeksiyon şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Mimik kaslarına kıldan ince iğneler ile uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamam yöntemiyle kas aktiviteleri geçici olarak ortalama 6 ay bloke edilir ve kırışıklık oluşması engellenir.

Botoks uygulaması yapılmadan önce, uygulama yapılacak alan solüsyon yöntemiyle temizlenir. Önceden belirlenen noktalara mikroenjeksiyon yöntemiyle uygulama yapılır ve tüm yüz botoksunda işlem ortalama 10 ila 20 dakika arası sürmektedir.

2023 Botoks fiyatları

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer

Botoks, ortalama 4 ila 6 ay etkisi süren bir yöntemdir. Bazı kişilerde bu 8 aya kadar çıkabilirken, yüz mimiklerini daha fazla hareket ettiren kişilerde süreç kısalabilmektedir.

Kimler Botoks Yaptırabilir?

Kısa süreli sonuçlar veren bir uygulama olduğu için botoks çok fazla tercih edilen bir yöntemdir. En fazla tercih edenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Yaş alımına bağlı olarak kırışıklık yaşayan kişiler

– Mimiklerini aşırı kullanan kişilerde oluşan kırışıklıklar

– Kronik migren rahatsızlığı,

– Aşırı terleme problemi yaşayan kişiler

Botoks Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

Yıllardan beri botoksun tedavi amaçlı kullanıldığı alanlar mevcuttur. Nörolojide istemsiz kas sertleşmelerini engellemede, migren tedavisinde, gözde şaşılık tedavisinde, aşırı bölge tedavilerinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Botoks Sonrası Ciltte İz Kalır Mı?

Botosk yaptırmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de ciltte iz kalıp kalmayacağı konusudur. Yapılan doğru uygulama ile botoks sonrası ciltte herhangi bir iz, şişlik, kabarıklık, morluk ve kızarıklık oluşmaz.

Botoks Erkeklere Yapılır Mı?

Botoks uygulaması kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de uygulanan bir yöntemdir.

Kimler İçin Botoks Önerilmez

Özellikle hamile ve emzikli kişilerde botoks yapılması tavsiye edilmez. Bununla beraber bazı kas hastalığı olanlar, botoks uygulanacak bölgelerde uçuk çıkan kişilerde, deri hastalığı olanlarda botoks yapmak için hekim kontrolü yerinde olacaktır.

Botoks Yerine Botoks Kremi Uygulansa Olur Mu?

Botoks, deri altına uygulanan bir yöntemdir. Bu yüzde botoks kremi, botoks etkili krem, kırışıklık giderici kremler botoks kadar etki göstermeyecektir.

Ülkemizde Hangi Botoks Çeşitleri Kullanılmaktadır?

Ülkemizde botulinium toksin yani botoks maddesi içeren Botox® ve Dysport® olmak üzere FDA onaylı iki marka vardır.

2023 Botoks Fiyatları

Botoks, estetik bir müdahaledir. Bu nedenle ücretli yaptırıla bir yöntemdir. 2023 botoks fiyatları için ne yazık ki net rakam vermek mümkün değil. Çünkü buradaki fiyat birçok faktöre göre değişmektedir. Bu faktörler arasında uygulamayı yapan hekim, uygulamayı yapan klinik, uygulama yapılacak alanın boyutu, kullanılacak botoks markası gibi faktörler belirleyici olacaktır.

Botoksun Yan Etkisi Var Mı?

Botoks, 18-65 yaş arası herkese yaptırılabilen bir uygulamadır. Deneyimli bir uzman hekim tarafından yaptırılan bir uygulamada minimal değişiklikler dışında herhangi bir değişiklik gözlemlenmez.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu uygulama öncesi grip gibi herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu olmamasına dikkat edilmelidir. Bununla beraber işlem öncesi aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alınmamasına özen gösterilmelidir. Uygulama sonrası 4-6 saat süreyle başın dik tutulması, 24 saat alkol alınmaması ve 1 hafta kadar süreyle kas gevşetici özelliği olan ilaçların kullanılmaması gerekmektedir.

2023 Göz kapağı düşüklü ameliyatı fiyatları için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu