Estetik AmeliyatlarıYüz Estetiği

Burun Estetiği Çeşitleri

Burun Estetiği Çeşitleri

 

Burun Estetiği diğer adıyla Rinoplasti hem sağlık hem de fiziksel görünüm açısından sosyal hayatımızı olumlu yönde etkilemektedir. Burun yüzün tam ortasında yer aldığından görüntü üzerinde direkt etki yaratmaktadır. Doğuştan gelen şekil bozuklukları, alınan darbe sonucu oluşan şekil bozukluğu ve sağlık açısından yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için Burun Estetiği Çeşitlerini sizler için derledik.

 

Fonksiyonel Rinoplasti

Solunum yönünde sıkıntı yaşayanlar, horlama sorunu yaşayan ve nefes alışverişlerinde sıkıntı yaşayanlar için uygun olan Fonksiyonel burun estetiği fiziksel anormallikleri tedavi eden bir estetik cerrahidir. Burun içinde yer alan kıkırdak ve burun kemiklerinin yeniden konumlandırılarak yapılan estetik hem nefes alışverişini rahat yapılması hem de fiziki yönden daha estetik bir burun yapısına sahip olmanızı sağlar.

Fonksiyonel Rinoplasti uygulanış bakımından açık ve kapalı operasyonlar şeklinde yapılabilir. Açık Burun Estetiği burun dışı yapılan kesileri kapsarken, Kapalı Burun Estetiği ise burun içi kesileri kapsamaktadır. Burunda ki hasar durumu çok büyük olmadıktan sonra uzmanların başvurduğu yöntem Kapalı Burun Estetiği yöntemini uygulamaktadır. Kapalı Burun Estetiği yönteminde operasyon bölgesinde oluşabilecek yara izini önlemek daha kolaydır. Buradaki amaç görünür yara izini en aza indirgemektir. Burun boşluğunda yaşanan sorunlar ve hasar oranı yüksek burun estetiklerinde yara izi oluşabilmektedir.

 

Büyümüş Turbinatlar

 

Burun Estetiği yani Rinoplasti büyük olan burun kemiklerinin düzeltilmesi estetiğinde önemli bir yöntem olan Büyümüş Turbinatlar yöntemiyle büyük olan kemiklerinin düzeltilmesini sağlar. Bu estetik yönteminde 3 farklı konka çeşidi vardır. İlki üst kısmı niteleyen gözler arasında yer alan üst bölümde olan üst konka, ikinci bölümde orta konka olarak isimlendirilen burunun ortasında yer alan orta konka üçüncü konka ise alt konka olan burun deliğinin hemen üst kısmını nitelendiren alt konkadır. Bu estetik modelinde amaç gerektiğinde burun içindeki dokuları alıp büyümüş olan kemikleri şekil ve estetiki yönden düzenlemek ya da büyümüş kemiklerin törpülendikten oluşan duruma göre tedavi sürecini belirlemektir.

 

Burun Polipleri

 

Burun polpleri burun içiyle alakalı bir durumdur. Genelde tahriş olmuş ya da alerjili burunlar ile ilgili bir yöntemdir. Büyümüş polpler burun geçiş alanlarında yumuşak jöle benzeri nesne şeklinde gelişir. Uzman bu nesneleri çıkarmak için bir aparat yardımıyla burun deliklerinden geçişlere ulaşıp nesneleri çıkarır. Bu yöntemin en büyük sıkıntısı Burun Poliplerinin tedavileri başarılı sonuçlansa da Burun Poliplerinin tekrar nüksetme ihtimali çok yüksektir. Bu estetik yöntemini tercih edecekseniz eğer tekrar etme ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 

Radix’in Düzeltilmesi

 

Burun üst kemiği (Radyum) ile burnun altındaki kıkırdağın büyük olduğu kimselerde veya bu alanlara darbe almış olanlar kendilerini estetik yönden rahatsız hissederler. Küçük boyutlu Radixler tıraş yöntemi ile şekli düzeltilir. Çökmüş bölge veya darbeli bölgelerin tedavileri ise vücudun başka bölgelerinde alınan kıkırdak doku nakliyle bu hasarlı bölge düzeltilmeye çalışılır.

 

Eğik Burnun Düzleştirilmesi

 

Eğik Burnun Düzleştirilmesi tedavi yönteminde uzmanlar bazı kemik ve kıkırdakları çıkararak veya kaydırma yöntemiyle bu durum düzeltilebilir.

 

Etnik Rhinoplasti

 

Etnik Rhinoplasti Etnik özeliklerinden dolayı büyük veya geniş burun yapısına sahip olanlar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Özellikle Asya ve Afrika kökenli kişilerde sık uygulanan bu yöntem burnun bir ucundan diğer ucuna burnun genişliğini azaltmak için Etnik Rhinoplasti estetik sistemi uygulanmaktadır.

 

Nazolabial Açı Ayarı

 

İnsan yüzünde Nazolabial Açı iki çizgiden oluşturmaktadır. Burnun ucundan üst dudakların üzerindeki bölgeye

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu