Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nedir? Kimlere Yapılır? Riski Var Mı?

Burun estetiği, bir diğer adıyla Rinoplasti, burnun şeklinin değiştirildiği bir ameliyattır. Rinoplastinin nedeni burnun görünümünü değiştirmek, nefes almayı iyileştirmek veya her ikisi birden olabilir.

Burun yapısının üst kısmı kemik, alt kısmı ise kıkırdaktır. Rinoplasti kemiği, kıkırdağı, cildi veya üçünü de değiştirebilir. Rinoplastinin sizin için doğru olup olmadığı konusunda en doğru cevabı cerrahınız verecektir.

Rinoplasti planlanırken, cerrah diğer yüz özelliklerinizi, burnunuzun üzerindeki cildi ve neyi değiştirmek istediğinizi dikkate alacaktır. Ameliyat adayı iseniz cerrahınız size özel bir plan oluşturacaktır.

İçindekiler

Burun Estetiği Neden yapılır?

Rinoplasti, burnun boyutunu, şeklini veya oranlarını değiştirebilir. Yaralanmanın neden olduğu şekil bozukluklarını onarmak, doğumdan itibaren gelen yapıyı değitirmek veya belirli nefes alma zorluklarını iyileştirmek için yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi burun ameliyatında da riskler söz konusu olabilir. Ameliyat sonrası görülebilecek riskler şu şekildedir;

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Anesteziye olumsuz reaksiyon

Rinoplastiye özgü diğer potansiyel riskleri şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Burundan nefes almada zorluk;
  • Burun içinde veya çevresinde kalıcı uyuşma
  • Burnun asimetrik bir görünüme sahip olma olasılığı
  • Devam edebilecek ağrı, lekeler veya şişlik
  • Yara izleri

Burun Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalısınız?

Rinoplasti planlamadan önce, ameliyatın sizin için uygun olup olmayacağını belirleyecek önemli faktörleri ele almak için cerrahınızla görüşmelisiniz. Bu görüşme sırasında aşağıdaki konular değerlendirilir.

Tıbbi Geçmişiniz: Doktorun size soracağı en önemli soru, ameliyat için motivasyonunuzun ne olduğu ve hedefleriniz neler olacaktır. Doktor ayrıca tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır (burun tıkanıklığı geçmişi, ameliyatlar ve aldığınız ilaçlar dahil). Kanama bozukluğunuz varsa (hemofili gibi) rinoplasti için aday olmayabilirsiniz.

Fiziki Muayene: Doktorunuz, gerekli laboratuvar testleri (örneğin kan testleri) dahil olmak üzere eksiksiz bir fizik muayene yapacaktır. Ayrıca yüz hatlarınızı ve burnunuzun içini ve dışını da kontrol edeceklerdir.

Fizik muayene, doktorun hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini ve fiziksel özelliklerin (derinin kalınlığı veya burun ucundaki kıkırdağın gücü gibi) ameliyatın sonuçlarını nasıl etkileyebileceğini belirlemesine yardımcı olur. Ek olarak, rinoplastinin solunum üzerindeki etkisini belirlemek için fizik muayene şarttır.

Fotoğraflar: Doktorunuzun muayenehanesinden biri burnunuzun farklı açılardan fotoğraflarını çekecektir. Cerrah, fotoğraflar üzerinde oynayarak size ne tür sonuçların mümkün olduğunu göstermek için bir bilgisayar programı kullanabilir. Doktor bu fotoğrafları işlem öncesi ve sonrası değerlendirmeler, ameliyat sırasında referans olması ve uzun süreli incelemeler için kullanacaktır. En önemlisi, fotoğraflar özellikle ameliyatın hedefleri hakkında konuşmanıza izin verir.

Beklentileriniz hakkında bir konuşma. Motivasyonlarınız ve beklentileriniz hakkında doktorla konuşmalısınız. Doktorunuz rinoplasti ile nelerin yapılabileceğini ve yapılamayacağını ve sonuçların neler olabileceğini açıklayacaktır. Ameliyatla ilgili istekleriniz ve hedefleriniz konusunda cerrahınıza karşı dürüst olmanız çok önemlidir.

Küçük bir çeneniz varsa, cerrahınız çenenizi büyütmek için ameliyat olasılığını sizinle görüşebilir. Bunun nedeni, küçük bir çenenin burnun daha büyük olduğu izlenimini vermesidir. Bu durumda çene ameliyatı olmak şart değildir ancak yüz profilini dengelemeye yardımcı olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi İlaç Kullanımı

Ameliyattan iki hafta önce ve sonra aspirin veya kanamayı artırabilecek ilaçlardan kaçının. Bu ilaçlar kanamayı artırabilir. Yalnızca cerrah tarafından onaylanan veya reçete edilen ilaçları alın. Ayrıca, bitkisel ilaçlardan ve reçetesiz satılan takviyelerden kaçının.

Sigara içiyorsanız, bırakın. Sigara içmek ameliyattan sonra iyileşme sürecini yavaşlatır ve enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Esnasında

Rinoplasti, ameliyatın karmaşıklığına ve cerrahın tercihlerine bağlı olarak sedasyon veya genel anestezi ile lokal anestezi gerektirir. Ameliyattan önce hangi anestezi türünün sizin için en uygun olduğunu doktorunuza danışın.

Sedasyon ile lokal anestezi. Bu tip anestezi tipik olarak ayakta tedavi ortamında kullanılır. Vücudun belirli bir bölgesi ile sınırlıdır. Doktor burun dokularına bir anestetik enjekte eder ve intravenöz (i.v.) bir hattan enjekte edilen ilaçla sizi sakinleştirir. Bu sizi sersemletecek, ama sizi tamamen uyutmayacak.

Genel anestezi. İlacı (anestezik) teneffüs ederek veya elinizdeki, boynunuzdaki veya göğsünüzdeki bir damara yerleştirilen küçük bir tüp (intravenöz hat) yoluyla alırsınız. Genel anestezi tüm vücudu etkiler ve ameliyat sırasında sizi bilinçsiz hale getirir. Genel anestezi ventilatör gerektirir.

Rinoplasti, burun içinden veya burun tabanında, burun deliklerinin arasından küçük bir dış kesi (insizyon) yoluyla yapılabilir. Cerrah muhtemelen derinin altındaki kemiği ve kıkırdağı sıfırlayacaktır.

Cerrah, burundaki kıkırdak veya kemikleri, ne kadar çıkarılması veya eklenmesi gerektiğine, burnun yapısına ve mevcut malzemelere bağlı olarak çeşitli şekillerde yeniden şekillendirebilir. Küçük değişiklikler için cerrah burun veya kulakta daha derinden alınan kıkırdakları kullanabilir. Büyük değişiklikler için, cerrah bir kaburgadan kıkırdak, implantlar veya hastanın vücudunun diğer kısımlarından kemik kullanabilir. Bu değişiklikler yapıldıktan sonra cerrah burun dokusunu ve derisini tekrar bir araya getirir ve burundaki kesileri diker.

Burnun iki kısmı arasındaki duvar (septum) eğik veya eğri (sapmış) ise, cerrah nefes almayı iyileştirmek için bunu da düzeltebilir.

Ameliyattan sonra, siz uyanana kadar personelin sizi izleyeceği bir uyanma odasında olacaksınız. Aynı gün daha sonra ayrılabilirsiniz veya başka sağlık sorunlarınız varsa geceyi orada geçirebilirsiniz.

Ameliyattan Sonra

Ameliyattan sonra, kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başınız göğüs seviyesinden yukarıda olacak şekilde yatakta kalmanız gerekecektir. Ameliyat sırasında burnun içine konulan atellerden veya şişliklerden dolayı burun tıkanabilir.

Çoğu durumda, iç bandajlar ameliyattan bir ila yedi gün sonra yerinde kalır. Doktor ayrıca koruma ve destek sağlamak için buruna bir atel yapıştırır. Genellikle bir hafta yerinde bırakılır.

Ameliyattan sonraki günlerde veya bandajın çıkarılmasından sonraki günlerde hafif kanama ve mukus ve eski kanın drenajı yaygındır. Doktorunuz, drenajı emmek için burnunuzun altına bir bantla tutulan küçük bir gazlı bez parçası olan “emici bir ped” yerleştirebilir. Gazlı bezi doktorun belirttiği şekilde değiştirin. Emici pedi buruna tam olarak yerleştirmeyin.

Kanama ve şişme olasılığını daha da azaltmak için doktorunuz ameliyattan birkaç hafta sonra önlemlere uymanızı isteyebilir. Doktorunuz sizden aşağıdakileri isteyebilir:

– Aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçının.

– Burnunuzda bandaj varken duş almak yerine banyo yapın.

– Burnunu sümkürme.

– Kabızlığı önlemek için meyve ve sebze gibi lif oranı yüksek yiyecekler yiyin. Kabızlık sizi gerginleştirebilir ve bu da ameliyat bölgesine baskı uygular.

– Gülümseme veya gülme gibi yoğun yüz ifadelerinden kaçının.

– Üst dudağınızın hareketini sınırlamak için dişlerinizi hafifçe fırçalayın.

– Önden kapanan ve açılan giysiler giyin. Tişört veya kazak gibi başınızı örten giysiler giymeyin.

– Ayrıca burnunuza baskı yapmamak için ameliyattan sonra en az dört hafta burnunuza gözlük veya güneş gözlüğü takmayın. Gözlüğü yanaklarınıza gelecek şekilde konumlandırabilir veya burnunuz iyileşene kadar alnınıza yapıştırabilirsiniz.

– Dışarıdayken, özellikle burnunuzda, güneş koruma faktörü (SPF) 30 olan güneş kremi kullanın. Çok fazla güneşe maruz kalmak, burun derisinde düzensiz renk değişikliklerine neden olabilir.

– Burun ameliyatından sonra iki ila üç hafta süreyle geçici şişlik veya mor göz kapakları oluşabilir. Burun şişliğinin geçmesi daha uzun sürer. Günlük sodyum alımınızı sınırlamak şişkinliğin daha hızlı geçmesine yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra burnunuza buz veya soğuk kompres koymayın.

– Burun, ameliyat olsun ya da olmasın, yaşam boyunca değişir. Bu nedenle, “nihai sonucu” ne zaman elde ettiğinizi söylemek zordur. Ancak şişliklerin çoğu bir yıl içinde inecektir.

Burun Ameliyatı Sonuçları

Genellikle milimetre cinsinden ölçülen burnun yapısındaki çok küçük değişiklikler, burnunuzun görünümünde büyük bir fark gösterebilir. Çoğu zaman tecrübeli bir cerrah ikinizin de memnun kalacağı sonuçlara ulaşabilir. Ancak bazı durumlarda bu küçük değişiklikler yeterli olmaz ve siz ve cerrahınız daha büyük değişiklikler yapmak için ikinci bir ameliyat yapmaya karar verebilirsiniz. Bu durumda, takip ameliyatı için en az bir yıl beklemelisiniz, çünkü bu süre zarfında burunda değişiklikler olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplasti (Burun Estetiği) Zor Bir Ameliyat mı?

Rinoplasti zorlu bir ameliyattır. Bu birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. Birincisi, burun yüzün ortasında oturan karmaşık bir üç boyutlu şekildir. Genel olarak, bir rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler çok küçüktür. Ancak bu değişiklikler burnun görünümünü ve nasıl çalıştığını önemli ölçüde etkileyebilir. Değişiklikler küçük olduğundan, hata payı da öyle.

Şişlik ve cilt üzerine lokal anestezik yerleştirilmesi ameliyat sırasında burnu bozarak yapılan küçük değişikliklerin birçoğunu gizler. Rinoplasti ayrıca standart bir programa veya belirlenmiş adım sırasına sahip değildir. Doktorlar her ameliyatı hastanın ihtiyaçlarına göre özelleştirir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Hastanede Kalmak Gerekiyor Mu?

Rinoplasti olan hemen hemen herkes ameliyattan sonra aynı gün ya da ertesi gün hastaneden güvenle ayrılabilir. Nadir durumlarda, ciddi mide bulantısı veya izlenmesi gereken diğer tıbbi problemleriniz varsa, duruma göre hastanede kalabilirsiniz.

İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Bir hafta süreyle işe veya eğitim kurumuna gitmeme veya diğer yükümlülüklerini yerine getirmeme programı. İlk hafta, günden güne yavaş yavaş daha iyi hissedeceksiniz. Ameliyattan sonraki bir hafta içinde, insanlar genellikle yeniden kendileri gibi hissederler.

Ameliyattan sonra bir miktar şişlik olacaktır. Şişliğin geçmesi birkaç ay alabilir, ancak hastalar bunu birkaç ay sonra artık fark etmezler. Genel olarak, bir hafta sonra aktivitelerinin çoğunu yapmaya geri dönerler ve iki ila dört hafta sonra tüm aktivitelerine geri dönerler.

Burun Ameliyatında Risk Var mı?

Tüm ameliyatların riskleri vardır. Neyse ki rinoplasti riskleri azdır ve komplikasyonlar nadirdir. Doktor ameliyattan önce ameliyatın risklerini ve faydalarını detaylı bir şekilde anlatacaktır.

Rinoplasti Ağrılı Mıdır?

Çoğu insan için değil. Ameliyattan bir gün sonra, çoğu insan ağrılarını 10 üzerinden 0 ile 4 arasında derecelendirir.

Ne kadar süre morluklarım olacak?

Morarma nadirdir. Bazı küçük morluklar alırsanız, bunlar genellikle yaklaşık bir hafta sürer

Bir Cerrahta Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Rinoplastilerin çoğu plastik cerrahlar, yüz plastik cerrahları veya kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılır. Bu uzmanlık alanlarından birinde eğitim ve sertifika sahibi olmak iyi bir başlangıçtır. Muhtemelen sık sık rinoplasti yapan bir cerrah istiyorsunuz.

Muhtemelen hastalar ve diğer doktorlar arasında iyi bir üne sahip bir cerrah iisteyecektir. Cerrahın rinoplasti ile ilgili tıbbi literatürde yayınlanmış birçok makalesi varsa ve eğitim konferanslarında konuşma yapmak üzere davet ediliyorsa, bu genellikle rinoplasti uzmanlığının meslektaşları tarafından tanındığının iyi bir göstergesidir.

Ameliyatınızı mutlaka bir hastanede veya akredite bir cerrahi merkezde yaptırın. Ayrıca belki de cerrahınızla kendinizi rahat hissetmelisiniz. Ameliyat sırasında neler olacağını size anlaşılır terimlerle açıklayabilecek bir cerrah arayın.

Burun estetiği ile ilgili diğer yazılarımız için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu