Burun EstetiğiEstetik Ameliyatları

Burun Estetiği ( Rinoplasti )

Burun Estetiği ( Rinoplasti )

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde sizleri burun estetiği konusunda mümkün oldukça bilgilendirmeye çalışacağız. Burun estetiğinin türleri, neden yapıldıkları, nasıl yapıldıkları ve burun estetiği fiyatları gibi birçok konuda sizlere bilgiler aktaracağız.

Burun estetiği yani tıp dilinde rinoplasti, buruna yeni bir şekil vermek amacı ile yapılan estetik operasyondur. Rinoplastik terime olarak da “burnun şeklini değiştirme” anlamına gelmektedir. Burun estetiği ameliyatı ile burunda birçok değişiklik yapmak mümkündür. Rinoplasti ile burun küçültme, burun büyütme, burun açısını değiştirme, burun ucu konumunu değiştirme gibi birçok işlem yapılmaktadır. Yani kısacası burnunuzda sizi rahatsız eden her türlü olumsuzluğu burun estetiği yolu ile ameliyat yaptırabilirsiniz. Hem doğuştan gelen şekil bozuklukları hem de herhangi bir etki sonucu sonradan oluşan şekil bozukluklarını burun estetiği ile tedavi etmeniz ve yeniden şekillendirmeniz mümkündür.

Burun estetiği yani rinoplasti operasyonunun birçok farklı sebebi olabildiği gibi birçok farklı yöntemi de bulunmaktadır. Mesela yapılacak operasyona göre burun içindeki kemikler ve kıkırdaklara erişebilmek için cerrah burnun üst derisinde ya da iç yüzeyinde farklı yerlerde kesiler yapabilir. Kesilerin iç yüzeyde yapılması daha zordur ama ameliyattan sonra görüntü kirliliği olmaması adına iç yüzeyde yapılmasına daha fazla gayret gösterilmektedir. Kesiler yapıldıktan sonra hastanın istediği tedaviye göre buruna doku eklenebilir ya da bazı kıkırdaklar ve kemikler alınabilir. Burna eklenecek dokular genelde vücutta başka bölgelerden alınır, ya da uygun olması durumunda bazen sentetik dolgu malzemesi de kullanılabilir. Estetik ameliyatını yapan cerrah burunu yeniden düzenledikten sonra son düzenlemeleri yapar. Bazı ameliyatlardan sonra burnun yeni yapısını destekleyebilmek amaçlı burnunun dışına bir atel takılabilmektedir.

 

Burun Estetiği Yaptırmanın Sebepleri ve Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir.

  • Burnunda bulunan estetik problemler dolayısı ile özgüven problemi yaşayan insanlar. Burun estetiğine rağbetin en büyük kitlesini bu grup oluşturmaktadır. Ve estetik ameliyatı sonrası kendilerine olan güveni kat be kat artmaktadır.
  • Burnunun iç yapısındaki problem ya da problemlerden dolayı düzensiz nefes alan ve horlama, apnesi gibi nefes problemi yaşayan insanlar.
  • Bir önceki burun estetiği ameliyatından memnun kalamayan kişiler.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır ?

Arkadaşlar burun estetiği ameliyatı olmadan önce kesinlikle dijital simülasyon teknolojisi kullanan firmalardan geçireceğiniz ameliyat sonucunda nasıl bir buruna sahip olacağınızı sorun ve görüntüleri isteyin. Böylece yaptıracağınız estetik sonucunu önceden görüp buna göre karar verebileceksiniz.

Burun estetiği yapılmadan önce ilk olarak burundaki problem net olarak teşhis edilir. Ardından yapılan bu teşhis doğrultusunda yapılacak olan burun estetiği ameliyatı belirlenir. Bu ameliyat yapılırken kullanılacak tedavi yöntemi belirlenir.

 

Basit burun estetiği: Lokal anestezi ismi ile yapılan çok küçük bir zaman dilimi içerisinde yapılan bir tekniktir. Basit burun estetiği burun ucuna şekil vermek amacı ile yapılan estetik uygulamadır. Zaman içerisinde yerçekimi etkisine bağlı olarak düşen burun uçları vardır bunlar ya da doğuştan düşük olan burun uçları için uygulanan bir yöntemdir. Bu tekniğin uygulamasında hiçbir şekilde kesi yapılmaz. Alçı ve tampon gibi malzemeler kullanılmaz ve yalnızca ip ile uygulanan bir tekniktir.

Sekonder Burun Estetik Ameliyatı: Bu estetik operasyon ise daha önceden burun ameliyatı geçirmiş olan insanlara uygulanan bir tekniktir. Bir burun estetik ameliyatı geçirdikten sonra istediği buruna sahip olamayan, ya da ameliyat kaynaklı nefes alamamak, koku alamamak gibi problemler yaşayan insanlara uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Normal Burun Estetiği: Bu teknik ise kemerli bir buruna sahip olan ya da daha önce buruna almış olduğu bir darbe etkisi ile burun formunu kaybeden kişilere uygulanan klasik burun ameliyatı tekniğidir.

Burun Estetiği Ameliyatında En Çok Dikkat Edilen Konular

Burun estetik ameliyatlarında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında hastanın yaşı gelmektedir.  Bunun yanında hastanın cinsiyeti de çok önemli bir etkendir. Şekillendirilen burunun tasarımın yüzün geneline uygunluğu da yine çok önemlidir. Sırf bu yüzden birçok kişi ikinci defa burun estetik ameliyatı geçirebilmektedir.

 

Burnun Simülasyon Teknolojisi İle Bilgisayarlı Görüntülenmesi

Burun ameliyatları öncesi yeni yapılacak burun şekli yüze 3d simülasyon programları ile eklenip ameliyat öncesi estetiği yaptıracak olan kişiden onay alınmaktadır. Yüze en uygun burun seçilip onay alındıktan sonra ameliyat seçilen buruna göre yapılmaktadır.

 

Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun estetiği sonrası yapılması gerekenler aslında yapılan estetik ameliyatına göre değişebilmektedir biz genel anlamda burun estetiği sonrası yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz sizlere. Burun estetik ameliyatı sonrasında uygulanan tekniğe göre burun çevresindeki bandaj ve splintler ortalama olarak bir hafta içerisinde sökülmektedir. Ama günümüz teknolojisinde birçok burun estetiği ameliyatında bu gibi aparatlar kullanılmamaktadır. Burun estetiği ameliyatından sonra yüzünüzde şişlik hissetmeniz ve burnunuzun ve gözlerinin etraflarında kızarmalar gözlemleyebilirsiniz. Estetik Cerrahınızın size önerdiği yönteme göre yüzünüze soğuk kompresler uygulayarak yüzünüzdeki şişliği veya kızarıklıkları gidermeniz mümkündür. Aynı şekilde doktorunuzun sizler için uygun gördüğü ağrı kesici ilaçları da kullanabilirsiniz. Ancak çok dikkat etmeniz gereken bir husus bu ameliyat sonralarında asla doktorunuzun size önermediği teknikler uygulamamanız gerekmektedir. Ameliyatın ardından birkaç günlüğüne bile olsa yorucu etkinliklerde bulunmamanız doğru olacaktır. Yine birkaç gün boyunca uyurken başınızı nispeten yukarıda ve sabit tutmanız da önemli bir husustur.

Burun estetiği ameliyatından sonra ortalama 1 haftada toparlanma ve normal hayata geçiş dönemine girilir. Basit burun estetiği operasyonlarında ise ameliyatın hemen ardından normal hayatınıza devam etmeniz mümkündür. Yalnız her türlü burun tedavisi ardından güneşin zararlı ışınlarından burnunuzu korumanız önemlidir. Yine aynı şekilde dışarıdan gelebilecek darbelere karşı da oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

BURUN ESTETİĞİ ÇEŞİTLERİ

Burun estetiği, estetikler arasında en çok tercih edilen estetik türlerindendir. Bunun da en önemli sebebi burnun yüzde bulunan en belirgin bölüm olmasıdır. Burunda bulunan estetik anlamda kötü görüntüler kişilerin psikolojisi oldukça önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Hatta bazı insanlarda bu gibi problemler ciddi psikolojik sorunlar haline bile gelebilmektedir. Bu yüzdendir ki en çok tercih edilen estetik türü burun estetiğidir. Şimdi hep beraber burun estetiği türlerini inceleyelim.

 

Etnik Rhinoplasti: Bilindiği üzere insanların her birinin dış görünüşü farlıdır. Her insanın farklı estetik özellikleri bulunmaktadır ve bu özellikler benzersizdir. İnsanların benzersiz özellikleri olduğu gibi ırklara ait olan bazı özellikler de vardır ki bir ırktan olan herkeste ortak bulunan özelliktir. Bazı insanlar kendilerinde bulunan bu etnik özellikten gelen estetik özelliği estetik ameliyatları ile değiştirmek istemektedir. Örneğin bazı ırklar geniş burun yapısına sahiptir. O ırktan olan birçok insan bu durumdan rahatsız oldukları için nu etnik estetik özelliğini tedavi ile değiştirmek istemektedir. Bu tür özellikler için yapılan estetik operasyonları Etnik Rhinoplasti diye adlandırılmaktadır.

Yamuk Burun Düzeltme: Bazı insanların burnu bir yöne doğru hafif kayık ya da eğridir. Bu eğiklikler bazı kıkırdak ve kemiklerin alınarak ya da bazı dokuları kaydırarak bir estetik operasyon ile düzeltilmesi mümkündür. Bu tür ameliyatlarda burnun iyileşme aşamasında yerinde durabilmesi için splint uygulanabilmektedir.

Burun Polipleri: Burun polipleri büyük çoğunlukla tahriş olmuş burun içleri ya da alerjiler ile alakalıdırlar. Bu büyümeler burnun geçit bölgelerinde ampul benzeri bir şekilde gelişmektedir. Cerrahlar burun poliplerini çıkarmak için burun deliklerinde bir aparat kullanarak dikkatli bir şekilde onları çekerek çıkarırlar. Burun estetikleri arasında en çok ikinci defa estetik ihtiyacı duyulan alan burun polipleridir. Çünkü burun polipleri alındıktan sonra tekrar gelişme ihtimali de oldukça yüksektir.

Fonksiyonel Rinoplasti: Konjenital defektlerden doları gözlenen solunumuna engel oltan fiziksel anomalileri onaran bir burun estetik ameliyatı tipidir. Fiziksel tramvaların tesirlerini de onarabilmektedirler. Burun içinde bulunan kemikler ve kıkırdaklar tekrar şekillendirilerek tekrar konumlandırılır. Fonksiyonel rinoplasti ile hem açık hem de kapalı ameliyat uygulanabilmektedir. Açık ameliyatta burun dışında kesiler ile işlem yapılırken kapalı ameliyatta ise burun içinde kesilerle işlem yapılmaktadır. Ama en çok tercih edileni yara izleri görünmesin diye kapalı olan türüdür.

Büyümüş Türbinatlar: Burun ameliyatı çeşitlerinden biri de fazlası ile büyümüş olan kemiklerin düzeltilmesidir. Bunlar düzeltilirken bazen kemik boyutları küçültülerek bazen de törpülenme işlemi ile yapılan ameliyat türüdür.

Radix ya da Radyum Düzeltmesi: Radyum bölümü burunda bulunan üst kemik bölümüdür. Radyum bölümü bazı insanlarda büyük olabilmektedir. Bazende bir darbe sonucu radyum ve radyumun altındaki kıkırdaklar çökebilmektedir. Bu durum estetik açıdan kötü bir görünüm kazandırdığı için insanlar estetik ameliyatı ile bu durumu engellemek isterler. Darbe almış kıkırdak için estetik cerrahınız vücudunuzda başka bir bölgeden kıkırdak doku takviyesi yaparak burun bölgesinde iyileştirme yapabilmektedir.

 

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetik ameliyatı fiyatları ne kadar. Burun estetiği ile akalı elimizden geldikçe her şeyi sizlerle paylaşmaya çalıştık. Şimdi ise sıra burun estetiği fiyatlarına geldi. Aslına bakarsanız estetik merkezleri arasında çok ciddi fiyat farkları olabilmektedir. Fakat biz sizlerle ortalama fiyatları paylaşacağız.
Eskiden estetik ameliyatları çok daha teferruatlı geçerken teknolojinin gelişmesi ile estetik ameliyatları çok daha kolay yöntemlerle yapılabilmeye başlandı. Öyle ki yukarıda basit burun estetiği diye adlandırdığımız estetik operasyonunda, operasyon sonrası hemen günlük hayatınıza devam edebiliyorsunuz. E tabi teknolojinin gelişmesi profesyonel aletlerin kullanımının artması ile haliyle estetik operasyonu fiyatları da artmaktadır. Yıllık ortalama olarak yüzde yirmi zam gelmektedir estetik ameliyatlarına. Örneğin 2017 yılında 2000 tl olan bir burun estetik ameliyatı fiyatı 2018 yılında ortalama olarak 2500 tl civarlarına yükseldi.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi doktordan doktora ve hastaneden hastaneye bu fiyatlar çok değişkenlik göstermektedir ancak biz sizlere ortalama fiyatlar üzerinden bilgilendirme yapacağız. Fiyatlandırma yaparken birde operasyona göre fiyatları ayıracağız.

  • Burun üzerinde yapılan en basit revizyon işlemleri için günümüzde 1000 tl civarlarında ücret alınmaktadır.
  • Burun üzerinde bulunan kemikleri yok etmek için de ortalama olarak 2500 tl civarları ücret alınmaktadır.
  • Birde burun üzerinde hem estetik görünüm hem de nefes alışverişi ile alakalı yapılan operasyonlarda güncel fiyatlar ise ortalama olarak 3500 tl civarlarındadır.
  • Burun küçültme estetik operasyonlarında ise fiyatlarda çok değişkenlik gözlenmektedir. Güncel olarak burun küçültme işlemini 3500-8000 tl arasında yaptırmanız mümkündür.
  • Horlamayı durdurmak için yapılan burun estetiği fiyatları ise güncel olarak 1500-2500 tl civarlarındadır.

Ortalama burun estetiği fiyatları bu şekildedir. Tabi ünlü doktorlardan fiyatlar aldığınız zaman burada bahsettiğimiz fiyatların 4-5 katında fiyatlar almanız da mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu