Dahiliye (İç Hastalıkları)Hastalıklar

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği ve Doktorları

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği ve Doktorları

İçindekiler

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği ve Doktorları

İç Hastalıkları (Dahiliye), hastanelerin en yoğun olduğu kliniklerin başında gelmektedir. Hastaların hastalık belirtilerinin başladığı anda ilk başvurduğu klinik olması sebebiyle İç Hastalıkları (Dahiliye) büyük öneme sahiptir. Bizlerde siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği ve Doktorları araştırmamızı yaptık. Makalemizin konusu Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği ve Doktorlarına değinmeden önce İç Hastalıkları (Dahiliye) hakkında küçük bilgiler verelim.

İç Hastalıkları (Dahiliye) Nedir?

İç Hastalıkları (Dahiliye) Hangi Hastalıklara Bakar?

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Doktorları

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Randevu Al

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İletişim

İç Hastalıkları (Dahiliye) Nedir?

İç Hastalıkları (Dahiliye) Nedir?
İç Hastalıkları (Dahiliye) Nedir?

İç Hastalıkları (Dahiliye), 15 yaş üstü yetişkin bireylerin birçok hastalığının tanı, teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir ana bilim dalıdır. Hastalıkların ilk belirtilerinde hastalığın tanı ve teşhisi belirlenip hastalığı ilerlemeden tedavi etmek amaçlanır.

İç Hastalıkları (Dahiliye) Hangi Hastalıklara Bakar?

İç Hastalıkları (Dahiliye) Hangi Hastalıklara Bakar?
İç Hastalıkları (Dahiliye) Hangi Hastalıklara Bakar?

Enfeksiyon Hastalıkları: Cilt enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kemik ve eklem iltihabı hastalıkları, karaciğer iltihabı (hepatit), bruzellos ve ishal gibi birçok enfeksiyon hastalıkları hastanelerin İç Hastalıkları (Dahiliye) uzmanlarınca tedavi edilir. Enfeksiyon Hastalıkları ile ilgili şikayetler doğrultusunda hastaneye giden hastaların herhangi bir enfeksiyon hastalığı tanısının tespit edilmesi durumunda enfeksiyona neden olan etmenlere karşın hastanın tedavisine başlanılır.

Alt ve Üst Solunum Yolu Hastalıkları: Solonum yolu enfeksiyonları alt ve üst solonum yolu hastalıkları olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle sonbahar ve kış aylarında daha sık görülen ve bulaşıcı hastalıklar kategorisine dahil edilen Alt ve Üst Solunum Yolu Hastalıklarından üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır. Soğuk algınlığından kaynaklanan üst solonum yolu enfeksiyonları burun ve boğaz bölgelerinde etkilidir. Alt solunum yolu enfeksiyonları ise üst solunum yolu enfeksiyonlarına oranla daha tehlikeli hastalıklardır. Akciğer, bronş ve bronşiyelleri olumsuz yönde etkileyen alt solunum yolu enfeksiyonları üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmemesi durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Hipertansiyon: Kalbin pompaladığı ve damar içerisinde vücudumuzun doku ve organlarına dağıtılan kanın damar ceplerine uyguladığı basınca tansiyon denir. Yetişkinlerde diastolik kan basıncı 80 mmHG nin altında sistolik kan basıncının ise 120 mmHG nin altında olması gerekmektedir. Kan basıncının bu değerlerin üzerinde olması Hipertansiyon hastalığının habercisi olabilir. Hipertansiyon damarlarda kalıcı hasarların oluşmasına, böbrek hasarı ve beyin kanaması gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Hipertansiyon şikayeti ile hastaneye başvuran hastalar İç Hastalıkları (Dahiliye) kliniğinde ilaç kullanımı ve beslenme tedavisi ile tansiyonları kontrol altına alınır.

Tiroit Hastalıkları: Tiroit hormonları boyun bölgesinde bulunan tiroit bezinden salgılanıp vücudun metabolizma hızının düzelmesine yardımcı olur. Tiroit bezinin yetersiz çalışması, çok fazla çalışması ve tiroit bezinde oluşan kanserler ve otoimmün hastalıklardan dolayı hormonal dengede problemler baş gösterir. Bu durumda Tiroit Hastalıklarının tanı ve tedavisine ilişkin takipleri İç Hastalıkları (Dahiliye) klinikleri ve endokrinoloji tarafından yapılır.

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği ve Doktorları

Diyabet: Diyabet hastalığının Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki yaygın türü bulunmaktadır. Diyabet Hastalığında insülin hormonlarının yetersiz kalması, bu hormonların dokular tarafından yeterince kullanılamamasına bağlı olarak kan glukuz seviyesi olması gerekenin üstüne çıkar. Diyabet Hastalığı tedavisinde her ne kadar insülin uygulanması ve ilaç tedavisi uygulansa da insüline bağımlı olmayan Diyabet Hastalarının tedavileri İç Hastalıkları (Dahiliye) kliniklerinde yapılır.

Akciğer Hastalıkları: Akciğerde görülen KOAH, astım, akciğerde sıvı birikimi ve zatürre gibi hastalıkların tanı ve tedavileri İç Hastalıkları (Dahiliye) kliniklerinde yapılır. İç Hastalıkları (Dahiliye) uzmanlarının sevki durumunda Akciğer Hastalıkları göğüs hastalıkları kliniğinde de tedavi edilebilmektedir.

Karaciğer ve Sindirim Sistemi Hastalıkları: Karaciğerde oluşan yağlanma, hepatit, kist ve siroz gibi hastalıkların yanında; midede oluşan reflü, ülser, fıtık ve gastrit gibi hastalıklar; safra kesesinde oluşan kum, taş ve iltihaplanmaların tedavisi İç Hastalıkları (Dahiliye) kliniklerinde yapılır.

Böbrek Hastalıkları: Böbreklerde taş oluşumu, enfeksiyon, akut, kronik yetmezlik ve kistler şayet erken dönemde tedavi edilmez ise maalesef kalıcı hasarına neden olacak sağlık sorunlarına yol açar. Böbrek Hastalıkları ile ilgili hastalıkların tedavisi de İç Hastalıkları (Dahiliye) kliniklerinde yapılır.

Romatizmal Hastalıklar

Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları

Kansızlık ve Diğer Kan Hastalıkları

Kolesterol Hastalıkları

Gibi hastalıkların tanı, teşhis ve tedavileri İç Hastalıkları (Dahiliye) uzmanlarınca yapılmaktadır.

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Doktorları

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Doktorları
Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Doktorları

UZM. DR. RAİF COŞKUN /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. ŞÜKRÜ BİCAN ÖZBAL /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. MUSTAFA ÖZCAN /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. ORKİDE KUTLU /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. NESLİHAN ÖZSOY /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. YÜCEL ARMAN /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. PERİHAN ÖZKAN GÜMÜŞKAYA /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. ÖZGÜR ALTUN /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. AKİF BAYYİĞİT /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. EYLEM ÖZGÜN ÇİL /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. MEHMET KÜÇÜK /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. PINAR DEMİR /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. GÜLÇAĞRI YILDIZ /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. NUR KARAKÜTÜK YÜZTAŞ /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. AYLİA MEHMEDOVA YEŞİLOVA /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. MUHAMMED MUSTAFA ATCI /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. FİLİZ TUNCER BÜYÜKKURT /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

UZM. DR. SEMİH KALYON /İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı

Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Randevu Al

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Randevu Al

Randevularınız için https://www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/login.xhtml linkini tıklayarak randevu alabilir aynı zamanda ALO  182 hattından da randevu alabilirsiniz.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İletişim

Adres: Kaptan Paşa Mahallesi, Darülaceze Cad. No:27, 34384 Şişli / İstanbul

Tel: (0 212) 314 55 55

Fax: 0 212 221 78 00

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu