Estetik Ameliyatları

Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı

Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı son zamanlarda en çok merak edilen ve en çok araştırılan sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Her ne kadar günümüzde spor salonları, zayıflama için kullanılan gıdalar ve imkanlar artsa da maalesef obezite sayılarında da bir o kadar artış vardır. Zira bu artışın sonunda kilo verme için çeşitli yollar denenmekte ve başarısız olunması durumunda en çok tercih edilen yöntem şüphesiz ki Mide Küçültme Ameliyatlarıdır. Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatına değinmeden önce Mide Küçültme Ameliyatları hakkında küçük bilgiler verelim.

Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı
Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen en çok uygulanan cerrahi işlemlerin başında Mide Küçültme Ameliyatı yani diğer bir adıyla Tüp Mide Ameliyatları gelmektedir. Doğal yollarla kilo veremeyen kişilerin adeta son çare olarak başvurduğu bir kilo verme yöntemi olan Mide Ameliyatları ile kişinin gıda alma ihtiyacı azaltılmaktadır. Adeta kişinin iştahını kesip daha az yemesini sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktır. Kişinin ayda 15 – 20 kg vermesi amaçlanır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatları (Mide Küçültme Ameliyatları) teknolojinin de gelişmesi ile birlikte Laparoskopik yani kapalı yöntemle gerçekleştirilmektedir. Tüp Mide Ameliyatları (Mide Küçültme Ameliyatları) ile midenin hem şekli değişir hem de mide küçültülür. Muz şeklini andıran mide Tüp Mide Ameliyatları (Mide Küçültme Ameliyatları) ile % 80 lik bir kesilme ile mide küçülür. Böylece midenin gıdaya ihtiyacı da doğal olarak azalmış olacaktır.

Yaklaşık 1 – 1,5 saat süren Mide Küçültme Ameliyatı 2 farklı yolla yapılmaktadır. Bu yöntemlerin ilki ve en çok kullanılanı Tüp Mide Ameliyatı iken diğer bir yöntem ise Gastik Bypass Ameliyatıdır. Gasrtik Bypass ameliyatı sadece özel durumlarda tercih edilirken özellikle Tip 2 ve insülin hastalarına uygulanmaktadır. Bununla birlikte daha önce mide ameliyatı olup tekrar kilo alan hastalara da yine Gastik Bypass mide ameliyatları uygulanmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı
Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

  • 18 – 65 yaş arasındaki vücut kitle indeksinin 35 ve üzeri olan kişilere uygulanabilmektedir.
  • 18 yaş altı bireyler için mide küçültme ameliyatı hekim kararı ve aile onayı ,le yapılmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskli midir?

Mide Küçültme Ameliyatları (Tüp Mide Ameliyatı) her cerrahi yöntemde oluşan riskleri barındırmaktadır. Zira bir çok cerrah herhangi bir risk yok diyerek hastalarına yaklaşsa da sonuç olarak midenin yaklaşık % 80 nin çıkarıldığını ve bu işlemin cerrahi yöntemle yapıldığını unutmayın. Nadiren olsa da bazı kişilerde bir takım komplikasyonlar oluşabilmekte ve bu durumlarda mutlaka cerrahlarına danışmaları gerekmekte.

Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı Yapılır mı?

Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı Yapılır mı? veya hastanenin hangi bölümüne gitmeliyim gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Evet bir çok devlet hastanesinde Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatları) yapılmaktadır. Hastanelerin Genel Cerrahi bölümlerinde Obezite Cerrahi adıyla gerçekleştirmektedir. Randevularınızı Genel Cerrahi kliniklerinden almanız yeterli olacaktır.

Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı
Devlet Hastanelerinde Mide Küçültme Ameliyatı

SGK Mide Küçültme Ameliyatı Ücretini Karşılar mı?

SGK Mide Küçültme Ameliyatı Ücretini karşılaması için belli şartların oluşması gerekmektedir. Toplum sağlığını korumanın yanında obezite ile mücadele kapsamında Mide Küçültme Ameliyatları SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu ameliyatın estetik amaçlı yapılması durumunda Mide Küçültme Ameliyatı (Tüp Mide Ameliyatı) SGK tarafından karşılanmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu