HastalıklarUncategorized

Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı

Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı ülkemizde hemen hemen tüm il devlet hastaneleri, şehir hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerinde yapılmaktadır. Bizler bu makalemizde

Bademcik Nedir?

Bademcik İçin Yaş Sınırı Nedir?

Bademciklerin Ne Zaman Alınması Gerekir?

Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bademcik Ameliyatında Dikiş Kullanılır mı?

Bademcik Ameliyatı Hangi Yöntemle Yapılır?

Bademcik Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı Ücretli mi?

Bademcik Ameliyatını Hangi Bölüm Yapar?

sorularına yanıt arayacağız.


İçindekiler

Bademcik Nedir?Bademcikler ağız içerisinde iki adet oval şekilli bir organ olup vücut savunma sistemidir. Bademciklerin vücuttaki görevi ağız yoluyla insan vücuduna giren mikroplara ve virüslere karşı ilk savunma sistemidir. Bademcikler bu görevini yerine getirirken olması gerekenden daha fazla büyür ve enfekte olması durumunda ise vücudu savunmak yerine vücuda zarar verebilirler.

— Bademcik Nedir?

Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı
Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı

Bademcik İçin Yaş Sınırı Nedir?


Çok zorunlu olmadıkça 4 yaşından küçük çocuklara Bademcik Ameliyatı tavsiye edilmemektedir. Uyku sırasında bademcik büyümesinden dolayı nefes alıp vermede çok büyük sıkıntı yaşayan 4 yaş üstü bireylerin bademcik ameliyatları yapılabilmektedir.

— Bademcik İçin Yaş Sınırı Nedir?

Bademciklerin Ne Zaman Alınması Gerekir?


Bademcik ameliyatına karar verilmesi için bademcik geçmişine bakılır. Şayet hasta

bir önceki yıl içerisinde en az 7 kez,

son iki senede yıllık 5 kez veya

son 3 yıl içerisinde yıllık en az 3 defa

bademcik iltihabı yaşamış ise bademciklere cerrahi müdahale gerekmektedir. Bununla birlikte bademcik iltihabına neden olan bakteriyel enfeksiyonun ilaç tedavisi ile geçmediği durumlarda cerrah Bademcik Ameliyatını tavsiye edebilir.

Ayrıca Bademciklerin enfeksiyon sırasında veya doğal olarak büyümesi sonucu bademciklerin neden olduğu nefes alıp vermede yaşanan sorunlar veya uyku sırasında nefesin kesilmesi (Uyku Apnesi) gibi durumlarda da cerrahınızın tavsiyesi ile Bademcik Ameliyatı gerçekleşebilmektedir.

Bademcik Ameliyatları için cerrahın bir veya her iki bademcikte de kötü huylu yada kötü huylu şüphesi ile yaklaştığı tümör dokusu gibi durumlarda da cerrahınız Bademcik Ameliyatının yapılmasına karar verebilir.

— Bademciklerin Ne Zaman Alınması Gerekir?

Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?


Genel anestezi altında yapılan Bademcik Ameliyatları yaklaşık 20 – 30 dk sürmektedir.

— Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bademcik Ameliyatında Dikiş Kullanılır mı?


Bademcik ameliyatları ağız içerisinden cerrahi müdahale ile uygulanmaktadır. Bundan dolayı herhangi bir dikiş kullanılmaz.

— Bademcik Ameliyatında Dikiş Kullanılır mı?

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Bademcik Ameliyatları genellikle çok basit ve hastanın hastanede ameliyat sonrası çok uzun süre yatış işleminin yapılmadığı bir işlemdir. Hastada bir takım komplikasyon oluşması durumunda hastanın doktor gözetiminde yatışı yapılmaktadır. Bademcik Ameliytaları genellikle genel anestezi altında yapıldığı için hasta operasyon anında herhangi bir acı veya ağrı hissi duymayacaktır. Bademcik Ameliyatını yapacak doktor dokuları almak için bir neşter, ısı veya ses dalgası kullanarak ameliyatı gerçekleştirir.

— Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?


Bademcik Ameliyatı Sonrası bazı hastalarda nadiren de olsa bir takım komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar arasında boğazda orta şiddette ağrı, kulaklarda ve çenede ağrı, boğazda bir şeylerin sıkışması hissi ve çocuklarda halsizlik gibi belirtiler görülebilmektedir. Doktor tarafından hastaya verilen reçeteli antibiyotikler ile hasta ameliyat ağrısını daha az seviyeye indirebilmektedir. Bu dönemde sıvı kaybını önlemek amacıyla hasta ameliyat öncesi bol sıvı alarak ameliyata girmesinde fayda var. Bademcik Ameliyatı sonrasında yutması kolay püre şeklinde ve sıvı yiyecek ve içeceklerin tercih edilmesi de iyileşme döneminde son derece önemlidir. Asitli ve baharatlı yiyeceklerden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

— Bademcik Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı Ücretli mi?


Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı
Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı

Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı sosyal güvencesi olan hastalar için ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Hastanın Bademcik Ameliyatı masrafları SGK tarafından karşılanmak iken hasta hastaneye herhangi bir ücret ödememektedir. MHRS sistemi veya ALO 182 hattı üzerinden randevu alınması ile hasta dilediği devlet hastanesi, şehir hastanesi ve eğitim araştırma hastanesinde Bademcik Ameliyatını ücretsiz şekilde yaptırabilmektedir. Günümüzde Bademcik Ameliyatları özel hastanelerden çok devlet hastanelerinde yapılmakta iken bireyler Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı Ücretli mi? sorusunu da merak etmektedir. Başta da belirttiğimiz gibi Bademcik Ameliyatları şayet hastanın sağlık güvencesi olması durumunda ücretsiz şekilde yapılmaktadır.

— Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı Ücretli mi?

Bademcik Ameliyatını Hangi Bölüm Yapar?


Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı Ücretli mi?
Devlet Hastanesinde Bademcik Ameliyatı Ücretli mi?

Hastanelerin Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniklerine alınan randevu sonucu Kulak Burun Boğaz Hastalıkları doktorları tarafından hastanın ön muayenesi yapılacaktır. Hastanın daha önceki yıllarda ne sıklıkla Bademcik iltihabı yaşadığı ve bademciklerin şişme durumuna göre Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından ameliyat kararı verilir. Hastanın bademcik şikayeti olması durumunda hastanenin Kulak Burun Boğaz Kliniği ne randevu alması gerekmektedir.

— Bademcik Ameliyatını Hangi Bölüm Yapar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu