Ağız ve Diş SağlığıDiş Estetiği

Diş Taşı Temizliği Fiyatları 2023

Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz diş beyazlatmadan sonra bu seferki makalemizin konusunu diş taşı temizliği fiyatları aldı. Peki nedir diş taşı temizliği? Kimler yaptırabilir? Devlet hastanelerinde diş taşı temizliği yaptırılır mı? Diş taşı temizliği fiyatları ne kadar? Diş taşı temizletme zararlı mıdır?

İçindekiler

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Bedenimizin en önemli parçalarından olan dişler, birçok farklı tedavisinin uygulandığı noktalardan bir tanesidir. Çeşitli tedavi işlemlerinin uygulandığı dişlerde son dönemlerde popüler olan uygulamalardan bir tanesi de diş taşı temizliği olmuştur. Peki nedir diş taşı temizliği, zararı var mıdır?

Ağız ve diş sağlığı problemlerinde en çok görülen sorunlardan bir tanesi diş taşıdır. Her ne kadar ağız bakımına ve temizliğine önem verseniz bile diş taşı oluşması mümkündür. Özelikle tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerde bulunan bakteriler, ağızda ve dişte buldukları en ufak noktalara bulaşarak dişlere yapışabilmektedir. Plak adı verilen bu diş taşları, ileriki sürçte kişiye rahatsızlık verebilir. Bu durum ağız ve dişlerde sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi ileriki süreçte farklı sağlık problemlerine de neden olabilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş Temizleme Nasıl Yapılır?

Diş temizletme işlemi, hastane veya kliniklerde yapılan bir işlemdir. Hekim koltuğunda uygulanması gereken bir tedavi olan diş temizletme işlemi, farklı şekillerde yapılabilmektedir. İşte o uygulamalar;

– El aleti kullanılarak yapılan diş temizletme işlemleri

– Ultrasonik diş taşı temizleyici makinalar kullanılarak yapılan temizleme işlemi

– Polisaj aletleri kullanılarak yapılan diş temizleme işlemi. Fırça ve cila plaklarıyla polisaj yapan makinalar ile yüksek basınçlı su ve tozla polisaj yapan makinalar bulunmaktadır.

2023 Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Diş Taşı Temizleme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizletme işlemi, kişinin tartarların derinliğine ve miktarına göre farklı sürelerde yapılabilmektedir. Diş taşı temizliğinde diş hekimleri sadece taş temizliği ile sınırlı kalmaz ve genellikle tüm ağız içi bakımı da yapılır. Genel olarak 25-30 dakika süren diş taşı temizleme işlemleri, tedavi olan kişinin durumuna göre 1 saate kadar çıkabilmektedir. Çoğu vakalarda tek seansta bu işlem sona erer.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır?

Diş taşı temizliği fiyatlarına bakmaktan önce araştırılması gereken konulardan bir tanesidir diş taşı temizletmenin zararları konusu. Peki diş taşı temizletme zararlı mı, diş taşı temizlemesi yapılmalı mıdır?

Ağzımızın içinde yaşayan yaklaşın 700 civarında bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler, plaklar üzerinde üremelerine devam ederler. Diş taşı oluşmadan önce düzenli fırçalama ve diş ipi yardımıyla bu plakların yok edilebilmesi mümkündür. Ancak her ne kadar temizliğe dikkat edilse de bazı ağızlarda iş taşına yatkınlık görülmektedir. Dişlerde meydana gelen tartarlar, diş eti hastalıklarına sebep olabileceği için temizlenmelidir. Diş taşı temizlenmediği durumlarda dişler, diş etlerine ve çene kemiğine zarar verebilme ihtimali doğmaktadır. Uzun süre bu taşların temizlenmesi sonucu diş eti iltihabı oluşması mümkündür. Şişen, kızaran ve kanayan diş eti iltihabı tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon, diş etinden alttaki çene kemiğine kadar ulaşabilir. Bu durum ilerleyen dönemlerde dişi çevreleyen kemik dokusunun harabiyetine, dişlerin sallanmasına ve dişlerin dökülmesine yol açabilir.

Diş Taşı

Devlet Hastanelerinde Diş Taşı Temizliği Yapılır Mı?

Birçok ağız bakım tedavisi gibi diş taşı temizliği de devlet hastanelerinde hekimler tarafından uygulanması olan bir tedavi yöntemidir. Devlet hastanelerinde yer alan diş poliklinikleri ile ağız ve diş bakım hastanelerinde diş taşı temizleme işlemi yaptırılmaktadır. Farklı tedavi yöntemleri ile diş taşı temizleme işlemi yaptırılır.

Diş Taşı Temizliği Fiyatları Ne Kadar?

Diş taşını temizletmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de diş taşı temizliği fiyatları olmuştur. Bu fiyatlar, Türkiye Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından paylaşılmıştır. İşte 2023 diş taşı temizliği fiyatları;

İşlemKDV Hariç FiyatKDV Dahil Fiyat
Detartraj (Diş Taşı Temizliği – Tek Çene)810,19 TL875,00 TL
Subgingival Küretaj (Tek Diş)472,22 TL510,00 TL
Subgingival İlaç Uygulaması64,81 TL70,00 TL
Flap Operasyonu (Subgingival Küretaj Dahil – Tek Diş)1.300,93 TL1.405,00 TL
Diş Taşı Temizliği Fiyatları Ne Kadar?

Diş Taşı Oluşuma Engel Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Diş taşının oluşumuna engel olmak elinizde. Bunun için düzenli ve tavsiye edilen ağız bakımını ve temizliğini yapmanız gerekmektedir. Peki bakım ve temizlik nasıl yapılmalı?

– Günce 2 veya 3 defa düzenli olarak diş fırçalanmalıdır.

– diş fırçalama işlemi yapılırken fırçayı, diş eti çizgisinde 45 derecelik açı ile tutmak gerekmektedir. Dişlerin yarısı kadar minik hareketlerle daireler çizerek fırçalama yapılmalıdır. Ayrıca dişlerin dış yüzeyi ile beraber iç yüzeyinin de fırçalanması gerekmektedir.

– Günde en az 1 kez diş ipinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Diş fırçasının giremediği yere diş ipi girebilmektedir. Burada ağız duşları ve gargaralardan yararlanabilirsiniz.

– aşındırıcı özelliğe sahip olan tuz, karbonat ve benzeri ürünlerle asla dişinizi fırçalamayın. Bu şekilde çizilen ve aşınan diş minesi, yüzeyinde daha fazla tartar birikimine neden olacaktır.

– Yeme ve içmenize dikkat edin. Şekerli ve nişastalı ürünlerden durabildiğiniz kadar uzak durun. Yapışkan özelliğe sahip şeker tükettiğinizde hemen diş fırçası ve diş ipi kullanın. O an için böyle bir imkanınız yoksa bir bardak su için ve dilinizle dişlerinizin üzerinden geçin.

– Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun. Ağız içinde biriken bakteriler için dilinizi de fırçalayın.

– Düzenli olarak diş muayenesine gidin ve hekiminizin tavsiye ettiği gibi ağız bakımınıza devam edin.

Diş beyazlatmayı düşünüyorsanız 2023 diş beyazlatma makalemizi inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu