Estetik AmeliyatlarıMeme Estetiği

Erkek Meme Küçültme (Jinekomasti )

Erkek Meme Küçültme (Jinekomasti)

Jinekomasti erkek memesinin büyüyüp kadın memesine benzeme durumudur. Vücutta bulunan kadınlık hormonunun yükselip erkeklik hormonunun düşmesi sonucu ortaya çıkan Jinekomasti erkekte sosyal hayatta olumsuz yaşama sebep olmaktadır. Erkeklerde yaşanan bu olumsuz durum bebeklik ergenlik ve yaşlılık durumlarında fizyolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminde ortaya çıkan Jinekomasti durumu geçici bir durumdur ve ortalama 1-2 yıl içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Hem ilerleyen yaşa hemde kilo alımına bağlı olarak erkeklerde ortaya çıkan Jinekomasti sorunu erkek göğüslerinde hacim büyümesine neden olur. Jinekomasti eğer meme bezlerinin büyümesi sonucu oluşmuş bir durumdan kaynaklanıyor ise meme bezlerinde ki fazlalık memeye atılan kesiler ile alınır. Eğer ki Jinekomasti yağ dokusu sonucunda oluşmuş ise yağ aldırma ameliyatı uygulanır.

Erkek Meme Küçültme (Jinekomasti) operasyonu hem genel hem de lokal anestezi yöntemleri ile yapılmaktadır. Anestezi yönteminin belirlenmesi hastaya uygulanacak tenkitler sonucu yaşına ve meme büyüklüğüne bağlı olarak belirlenmektedir. Hastaya uygulanan tanı ile Jinekomastinin nedenine kara verilir. Daha sonrası tedavi yöntemi belirlenmeye başlanır. 3 gruba ayrılan Jinekomasti 1. Aşamada deride herhangi bir sarkma ve gevşeme durumu olmaksızın çokta büyümeyen bir meme oluşumudur. 2. Aşamada ise artık iyice büyüyen meme adeta bir kadın memesi görünümünü andırır. Fakat 1. Aşamadaki gibi sarkma henüz bu aşamada da ortaya çıkmamıştır. 3. Aşamada ise iyice büyüyen memede artık sarkmalar oluşmaya başlamıştır. Ve bu aşamada artık tedaviyi zorunlu kılacak kadar sarkma ve gevşeme mevcuttur.

Jinekomastinin hangi aşamada olduğu tedavi planını oluşturma adına oldukça önemlidir. Eğer ki 1. Aşamada ki durumun söz konusu olduğu durumlarda Jinekomasti sonucunun yağ dokusundan kaynaklandığı anlaşılırsa sadece yağ emme yöntemi ile tedavi yapılır. 2. Aşamadaki durum ise meme ucundan atılan küçük bir kesi ile memedeki doku çıkarılır. 3. Aşamada bahsettiğimiz sarkma ve gevşeme söz konusu ise memede oluşan fazla deri alınır ve bir takım cerrahi müdahale gerektirebilir.

Erkek Meme Küçültme (Jinekomasti) operasyonunu yaptırmak isteyenler mutlaka yaptırmaya karar verdikten sonra doktorunuzu hastanenizi iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Zira çoğu yerde yapılan bu estetik yönteminde kötü ve tecrübesiz doktor veya hastanelerle karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Bundan dolayı uzmanınızdan ve hastanenizden mutlaka daha önce yaptıkları referansları istemeniz ve görmeniz sizlerin daha güvenli şekilde Erkek Meme Küçültme (Jinekomasti) sağlayacaktır. Muayeneniz öncesinde doktorunuza sağlık durumunuzla ilgili ne sıkıntınız varsa bildirmeniz ve muayene sırasında da tüm beklenti ve kaygılarınızı dile getirmeniz daha sağlıklı bir Erkek Meme Küçültme (Jinekomasti) geçirmenizde etkili olacaktır.

Ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta önce sigara içmemeniz gerekmektedir. Ameliyata son 1 hafta kala ise mutlaka kan sulandırıcı ilaçları kesmeniz gerekmektedir.

Ameliyat süreci ortalama 1-2 saat aralığında sürmektedir. Operasyon sonrası aynı gün taburcu edilebilirsiniz. Ameliyat sonrası çok fazla ağrı olmamaktadır. Bundan dolayı sosyal yaşantınıza ara vermeden devam edebilirsiniz.

Jinekomastiye Neden Olan Etmenler

Jinekomastiye Neden Olan Etmenleri sırladığımızda bunun birçok sebebi vardır. Genel olarak bahsedecek olursak;

Makalemizin de başında belirttiğimiz gibi vücutta bulunan kadınlık hormonunun yükselip erkeklik hormonunun düşmesi durumu Jinekomastiye Neden Olan Etmenlerin başında gelmektedir. Yine makalemizde bahsettiğimiz gibi ilerleyen yaşa ve alınan fazla kiloya bağlı olarak erkeklerde ortaya çıkan meme büyümesi de başka bir etmendir. Bu etmenler dışında erkeklerin kullandığı kanser ilaçları, kalp ilaçları ve aşırı derecede hormon içeren ilaçlar ile uyuşturucular da erkeklerde Jinekomastiye Neden Olan Etmenlerden başlıcalarıdır. Erkeklerde yaşanan çeşitli hormonsal bozukluklar, özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere yaşanan başka kanser türlerinin varlığı ve AIDS gibi sistematik hastalıklarının baş göstermesi de erkeklerde Jinekomastiye Neden Olan Etmenler arasında gösterilebilir.

Günümüzde sık görülen Yalancı Jinekomasti sadece kiloya bağlı olarak çıkabilen meme bezlerinde herhangi bir büyüme olmaksızın sadece memenin yağlanması nedeniyle oluşan büyük meme durumu oldukça yaygınlaşan bir durum olarak görülmektedir. Bu durumu aşmak için herhangi bir estetik girişime gerek yoktur. Kilo verme ile çözülebilen bir durumdur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu