Merak Edilenler

Estetik Tıpta Lazer Türleri Nelerdir?

Estetik Tıpta Lazer Türleri
Estetik Tıpta Lazer Türleri

Emisyonun üretildiği aktif ortamda temel olarak farklılık gösteren farklı tiplerde lazerler vardır.

Gaz (Co2 lazer)
Katı (neodim-yag, alexandrit)
Sıvı (boyalar)
Yarı iletkenler (diyotlar)

Her bir lazer tipi belirli bir dalga boyunda (elektromanyetik spektrumun bandı) yayılır, dalga boyu lazerin penetrasyonunu ve belirli bir kromofor veya hedef için seçiciliği etkiler.

Epilasyonda Kullanılan Lazerler

Bu lazerlerin amacı, saç folikülünün zarar görmesidir. Dalga boyu boylarını öncelikle deride ve saçta bulunan melanine yönlendirmelerine neden olan lazerler kullanmalıyız. İyi bir epilasyon için, melanin olması için saça ihtiyacımız vardır, yani beyaz kılları asla tıraş edemeyiz veya çok az melaninle. Cildin ısı yakalamasını önlemek için rengi önemlidir, yani fototipi. Düşük fototipler, beyaz kaplamalar, lazerden daha az ısı aldıkları için daha fazla enerji uygulanmasına izin verir. Her neyse, yeni sistemlerle nabız uzunluğunu değiştirmemizi sağlayarak, cilt giderek daha fazla korunuyor ve yüksek fototipli hastaları (koyu ten rengi) uzaklaştırabiliriz.

Alexandrite lazer: Hafif cilde uygulandığında, İngilizlerin, koltuk altlarının ve bacakların epilasyonunda çok etkilidir. Farklı bir versiyon olan Alexandrite Q-Switched, yüzeysel ve kahverengi cilt lezyonlarının tedavisinde ve ayrıca koyu, siyah, koyu yeşil ve mavi dövmelerin çıkarılmasında kullanılır.

Diyot lazeri: koyu tenler ve daha derinlerde doğan saçlar için daha uygundur.
SHR (Süper Tüy Giderme): diyot lazeridir, ancak epidermi ısıtmadan epilasyonu sağlayan çok yüksek nabız ve düşük güçte bir lazerdir. Ancak açık ten ve sarı, gri veya ince saçlarda etkili değildir.

Neodim-yag lazer: epilasyonda kaç tane kullanıldığının en uzun dalga boyuna sahiptir. Bu amaç için en az kullanılan, ancak derin epilasyon için etkilidir. Ayrıca bacaklardaki varis tedavisinde kullanılır. Q-Switched versiyonu yüzeysel cilt lezyonları ve kırmızı ve sarı dövmelerin çıkarılması için kullanılır.

Boyama Lazeri: Yüz ve boynun damar lezyonları için çok uygundur

KTP lazer: temel olarak çok yüzeysel vasküler lezyonlarda ve çok ince kalibrede kullanılır.

Yukarıdakilere ek olarak, doku tadilatı, nevüs çıkarma, siğiller, fibroidler, ablatif gençleştirme ve cerrahi için kullanılan bir grup lazer vardır:
  • CO2 lazeri.
  • Erbiyum yag lazeri.
  • İkisinin de hibrid lazeri.

Bunlardan ilki, en derin kırışıklıkların işlendiği yüzey yenileme olarak bilinen teknikte de kullanılır.

Doku tadilatı, yara izi tedavisi, ince kırışıklık giderme ve cildin sarkması için kullanılabilen kızılötesi emisyon lazerlerinin olması da gereklidir.

Estetik tıbbı birleştiren en yeni lazer ekipmanı, yağ dokusunun ve lipokültürün yok edilmesinde kullanılır: neodim yag 1064Nm ve çift emisyonlu lazer 924-975 Nm.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu