Estetik AmeliyatlarıSaç Ekimi

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi
FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi

 

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi en eski ve en ilkel saç ekim yöntemlerinden biridir. 1990 lı yıllarda ortaya çıkan bu yöntemle saç kökleri donör bölgeden yani transfer ’in yapılacağı alandan bir şerit halinde alınıp akim yapılacak alana açılan kanallar yardımıyla ekilmesi yöntemi FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemidir. Belirttiğimiz gibi çok eski ve ilkel yöntem olması ve gelişen teknolojiler ile ortaya çıkan yeni saç ekim yöntemlerinden dolayı günümüzde pek kullanılmayan bir yöntemdir.

2000 li yılların başında teknolojik ilerlemelere ayak uyduran tıp dünyası saç ekiminde FUE saç ekim yöntemini geliştirmiş ve böylece FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi resmen rafa kalkmıştır.  Günümüzde birçok saç ekim merkezi ve hastaneler FUE saç ekim yöntemini kullanmayı tercih etmektedir. Bazı istisnai durumlar durumlar dışında FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi kullanılmamaktadır.

 

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

 

Saç Ekim yöntemlerinden kabul gören iki yöntem vardır. Bunlardan biri makalemizin de konusu olan FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi iken diğer yöntem ise FUE saç ekim yöntemidir. Bu iki yöntemi birbirinden ayıran en net ayrım saç köklerinin yani donörden alınan greftlerin toplanma şeklidir.

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yönteminde donör bölge olarak kabul edilen alan ense gölgesidir. Lokal anestezi yöntemiyle ense bölgesinden ağrısız ve acısız bir şekilde saç kökleri alınıp ekilecek bölgeye transfer edilmektedir.

  • Ense bölgesi uyuşturularak alınacak saç kadar bir bölgeye dikdörtgen şeklinde bir alan kesilir. Alınan saç köklerinin çokluğu kadar kesi alanının da büyüklüğü değişecektir.
  • Ense bölgesinden kesilerek alınan deri parçası üzerindeki saç kökleri çok dikkatli bir biçimde ayrıştırılmaya başlanır. Deri üzerinde ki köklerin çok titiz ve dikkatli bir şekilde ayrıldıktan sonra kökler petri adı verilen kaplara yerleştirilir.
  • FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yönteminde en çok merak edilen konuların başında ensenden kesilerek alınan deri parçalarının tekrar nasıl enseye konmasıdır. Enseden alınan deriler estetik dikişler ile enseye tekrar dikiş yöntemiyle dikilir ve bu bölge sarılır.

Bu dikiş izlerinin iyileşme süreci yaklaşık ay kadar sürmektedir. İyileşme sürecinden sonra ense bölgesinde küçükte olsa yatay bir dikiş izi kalmaktadır. (Hastaları tedirgin eden ve makalemizin de başında belirttiğimiz gibi bu yöntemin ilkel olması ve rafa kalkmasının en büyük nedeni de bu kesi ve dikiş olayıdır.)

  • Saç köklerinin toplanıp petri adı verilen kaplarda bir süre bekletildikten sonra ekim işlemi artık başlamaktadır. Hastanın acı ve ağrı çekmemesi için ekim yapılacak alana da lokal anestezi uygulanıp hastanın ekim bölgesi uyuşturulur. Uyuşturulan bölgeye çıkarılan greft yani saç kökleri sayısı kadar kanallar açılmaktadır. İğne büyüklüğünde olan bu kanallara saç kökleri titizlikle tek tek yerleştirilir.
  • Böylece FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi ile saç ekimi tamamlanmış olur.

 

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi Kimlere Uygulanmaktadır?

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi yaptırmak için en az 22 yaşında olmak gerekmektedir. Ve bu ekimi yaptırmak için saç dökülmesinin ilerlemesinin gerekmektedir. En önemli hususlardan biri de ekimi yapacak olan hastada donör bölgesinde yeteri kadar greft yani saç kökü olması gerekmektedir. Bu şartlar dışında sağlıklı olan tüm kişilere FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi uygulanmaktadır.

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi diğer saç ekim bölgesinde ki yöntemlere oranla daha ucuz ve maliyeti daha düşük olduğu için az da olsa günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir.

Bu yöntemi uygulayan hastaların bir diğer özelliği ise sadece belli bölgeye ekim yapılması yani diğer bir deyişle rötuşlara ihtiyaç duyulması durumunda bu yöntem ile saç ekimi gerçekleştirilebilir.

 

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yönteminin Avantajları

 

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yönteminde saç kökleri tek tek toplanmadığı için çok seri biçimde hızlı biten bir operasyondur. Donör bilgesi yetersiz olan kişilere de saç ekimi yapmasını sağlamak gibi avantajı vardır. Saçlarını kısaltmadan yani tıraş olmanıza gerek olmadan da FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemini kullanabilirsiniz.

 

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yönteminin Dezavantajları

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemini makalemizin başında da belirttiğimiz gibi gelişen teknolojiye yenik düştüğü için günümüzde pek kullanılmadığını belirtelim. Saç ekimi gibi estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz fakat donör bölgesi diye belirttiğimiz ense bölgesinde maalesef kalıcı bir iz kalması nedeniyle estetik olmayan bir görünüm oluşacaktır. Operasyon sonrasında ense bölgesinde kanama olma riski yüksektir. Göz çevresinde şişlikler oluşabilmektedir. Ense bölgesinde dikiler nedeniyle kişide his kaybı yaşanabilmektedir.

 

FUT, (Follicular Unit Transplantation) Saç Ekim Yöntemi sizlere de ilkel ve modası geçmiş bir saç ekim yöntemi gelebilir. Sizi cazip etmeyen bu yöntem dolayısıyla www.onlineestetik.com adresimizde sizler için özellikle FUE saç ekim yöntemini en ayrıntılı şekilde araştırdık ve uzmanlarında verdiği bilgiler ışığında makalemizi sizler için yazdık. Diğer saç ekim yöntemi için www.onlineestetik.com adresimizde gezinmeye devam edebilirisiniz.

 

Onlineestetik ile dünyadaki tüm estetik hastaneleri, estetik ve plastik cerrahları listeli bir şekilde bulunmaktadır. Profesyonel ekibimiz sürekli çalışma yaparak eski ve yeni estetik merkezlerini listelerimize dahil etmektedir. Ayrıca estetik merkezlerinde bulunan estetik cerrahlarını da web sitemizde tanıtmaktayız. Aradığınız estetik cerrahlarının hangi estetik merkezinde görev yaptıklarını da böylece görebilmektesiniz. Siz değerli ziyaretçilerimiz de daha önce estetik operasyonu geçirdiğiniz estetik merkezleri ve estetik cerrahları başlığına deneyimlerinizi yorumla belirterek diğer ziyaretçilerimize deneyimlerinizle kılavuzluk yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu