Merak Edilenler

Göz Rengi Kalıcı Olarak Değiştirilebilir mi ?

Göz Rengi Kalıcı Olarak Değiştirilebilir mi
Göz Rengi Kalıcı Olarak Değiştirilebilir mi

Göz rengini değiştirmek ister misin? Kozmetik lensleri kullanabilirsiniz, ancak kalıcı yöntemler de vardır. Ancak uzmanlar, bazılarının tehlikeli olduğu ve bazılarının sadece çok özel durumlarda kullanılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Gözlerin rengi yaşam boyunca doğal olarak değişebilir, ancak minimaldir. 8-10 aylıkken kararmaya ve kararmaya meyilli olan daha hafif bir gölgeyle doğarız. Yaşamın sonunda, yaşlı insanların gözlerini sıkça karakterize eden grimsi renk tonu, iris rengindeki bir değişiklikten değil, bir kemer olan yaşlılık kemeri olarak bilinen durumdan kaynaklanıyor olmasına rağmen, bazı açıklıklar ortaya çıkabilir. Yaşlanma nedeniyle korneanın dışının üstünde ve altında gri veya kirli beyazdır.

Bu minimum değişikliklerin ötesinde, göz rengi sabit kalır ve sadece travmatik nedenlerden dolayı (David Bowie için, bir yumruk için) veya hastalık için farklı bir görünüm kazanır.

İris depigmentasyonunun riskleri

İrisin lazerlerle kalıcı olarak temizlenmesini mümkün kılan teknikler vardır, ancak çoğu sağlık uzmanının onayı yoktur. Madrid’deki San Carlos Klinik Hastanesinde bir göz doktoru olan Ángel Romo, “Göz doktorları estetik nedenlerden ötürü iris oluşumunu pek desteklemiyor” diyor.

Bu teknik, renk veren pigmentlerin bulunduğu iris katmanına odaklanan lazer çekimleri ile gerçekleştirilir. Bu pigmentler sulu mizah içine girer ve bir tıkanma olursa, sıvının tahliye olmaması ve oküler gerilimin artması veya glokom oluşması riski vardır.

Romo, bu tekniklerin “gözün rengini netleştirdiğini, ancak sonucun çok öngörülebilir olmadığını” belirtti. Artan gerginliğin yanı sıra, göz içi iltihapları oluşabilir. Göz doktoru, zaman zaman hastalarından birinin bu prosedürleri sorduğunu ve yanıtının her zaman aynı olduğunu söyledi: “Onları önermiyorum. Konsept başarısız: bir lazeri pigmenti kaybedecek şekilde sağlıklı bir yapıya uygulayın. ”

 

Keratopigmentasyon: hasta gözler için alternatif

Göz rengini değiştirmek için başka bir teknik var: keratopigmentasyon veya korneanın pigmentasyonu. Vissum Alicante’nin tıbbi direktörü ve oftalmoloji profesörü Jorge Alió başkanlığında tekniği geliştiren araştırma ekibinin üyesi olan Alejandra Amesty, bunun “yıllarca kullanılan kornea dövmesinin bir gelişme olduğunu, ancak doğru pigmentlere sahip olmadan ”.

Şimdi, biyouyumlu özel pigmentler göz için geliştirildi ve teknik gelişti. Göz doktoruna “Korneanın sadece ön yüzeyine enjekte edilmeden önce, ancak yeni yöntemle pigmenti korneaya femtosaniye lazerle sokabiliriz” diye açıklıyor. Spesifik olarak, lazerle “pigmentin içine sokulduğu korneanın içindeki bir tünel” uygulanmaktadır.

Keratopigmentasyon, ilk önce, korneanın rengini değiştirmesine ve beyazımsı hale gelmesine neden olan dejeneratif göz problemleri olan kişilerde gösterilir. Yakın zamana kadar bu hastalarda sadece estetik lensler veya dış protezler vardı. Bu durumlarda, lazer pigmentasyonunun amacı, Amesty’ye göre “terapötik-kozmetik” dir, çünkü kör gözlerin görünümünü iyileştirir.

 

Daha iyi görsel kalite

İçinde uygulandığı bir başka varsayım, irisde kusurlara neden olan bir tür travma görmüş fakat acı çekmiş gözlerdir. Ayrıca irissiz doğmuş insanlarda da belirtilmiştir (aniridia). Bu durumlarda, lazerin uygulanması kozmetik bir motivasyona da sahiptir, ancak oftalmolog işlevsel bir doğanın başka bir amacının altını çizer: irisin pigmentasyon eksikliğine neden olan fotofobiyi düzelterek görsel kaliteyi iyileştirmek. “Öğrencinin sürekli açık kalmasını önler.”

Terapötik-kozmetik endikasyon en yaygın olanıdır, fonksiyonel olan – albinizmi olan ve çok iyi bir irisine sahip hastaları içeren – vakaların yaklaşık yüzde 10-15’ini oluşturur.

Bir kişi oftalmoloji kliniğine gidip sadece estetik nedenlerden dolayı göz rengi değişikliği isterse? Cevap her zaman hayırdır: “Mükemmel bir risk almayan sağlıklı bir göz sunmayız.” Ancak uzman, İspanya’da 200 ila 300 hastanın tedavi gördüğü keratopigmentasyonun olumsuz etkilerinin az olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor: “Bazı durumlarda, simetriyi elde etmek için bazı renk düzeltmeleri yapmalıyız. iki göz. ”

Bunun dışında, herhangi bir oftalmolojik ameliyatta olduğu gibi, ameliyat öncesi ve sonrası antibiyotiklerle kontrol edilen bir enfeksiyon riski vardır. Her halükarda, Amesty’ye göre “kullanılmaya düşmüş” olan depigmentasyon teknikleriyle ilişkili glokom riski yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu