Estetik Terimleri

Hymenoplasty Nedir ?

Hymenoplasty Nedir ?

Hymenoplasty, kızlık zarında meydana gelen herhangi bir yırtılmanın cerrahi bir işlem ile tekrardan birleştirilmesine işlemine verilen isimdir. Yani halk tabiri ile kızlık zarının dikilmesine verilen isimdir. Hymenoplasty tedavisi kalıcı veya geçici olarak tercih edilebilen bir operasyon türüdür.

Kızlık zarı diye bilinen şey vajina içinde bulunan bir dokudur. Bu doku büyük ihtimalle ilk cinsel ilişki esnasında yırtılmaktadır. Bunun dışında ağır darbeler durumunda da bu dokunun yırtılma ihtimali bulunmaktadır. Kızlık zarının yırtılması durumunda vajina bölgesinde bir kanama meydana gelir. Bu doku bazı bayanlarda çok esnek olduğundan dolayı ancak doğum anında yırtılır. Hal böyle olunca bu durum bazı evliliklerde ciddi probleme dönüşebilmektedir. Kızlık zarının yırtık olup olmadığını anlamak için en net çözüm bir jinekoloğun muayenesidir.

Hymenoplasty ameliyatının bir çok yöntemi vardır. Bunlara kabaca örnek verecek olursak mesela yırtılmış zarın kalıntı dokularının dikilmesi yada yeni bir doku oluşturulması gibi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu