Merak Edilenler

Kalıcı Epilasyon

Kalıcı Epilasyon
Kalıcı Epilasyon

Kalıcı bir epilasyon olarak ilan edilmesine rağmen, gerçek şu ki, tüylerin  %10’unun geri kazanılması mümkün olduğundan, her bir veya iki yılda bir bakım seansları yapılması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Kalıcı epilasyon vücudun herhangi bir yerinde iki farklı teknikle yapılabilir: darbeli ışık ve lazer; pratikte aynı prensip tarafından yönetildikleri halde. Temel olarak, ışık demeti ısıya dönüşür ve saç köklerinin tekrar uzamasını engelleyerek yanar. En iyi sonuçlar açık tenli ve siyah saçlı olan insanlarda elde edilir, çünkü daha fazla melanin içerir ve bu nedenle ışığı daha iyi emer. Gri tüyler, pigmentasyon olmadığından çıkarılması en zor olanıdır.

Bununla birlikte, şu anda hızlı ateşleme yerine, deriyi ve folikülü kademeli olarak ısıtan, böylece yanmaları önleyen darbeli bir ışık sistemi bulunmaktadır. Bu yöntem özellikle diğer yöntemlerin zayıfladığı, ancak yok edemediği (daha hafif olanları) tüyleri gidermek için kullanılır.

Darbeli ışığın dezavantajlarından biri, koyu veya bronzlaşmış cilt üzerinde yapılmaması gerektiği, çünkü yüksek enerji yoğunluğu cildi yakabilir. Bununla birlikte, lazer uygulanan enerjinin yoğunluğunu azaltır ve koyu cilt üzerinde yanmadan etki eder. Benzer şekilde, tedaviyi tamamlamak için bir ay arayla aralıklı dört ve altı seans gerçekleştirmenin yeterli olduğu, darbeli ışıkla daha fazla sayıda seans gerekir.

Bununla birlikte, Candela adı verilen yeni bir teknoloji şu anda mevcut olup, saçları lazerle püskürtmeden önce ve ardından cildi soğutmak ve uyuşturmak için bir soğutma sisteminin (kriyojenik sprey) kullanıldığı bir teknoloji mevcuttur. Bu şekilde seanslar normalden daha az acı vericidir. Ek olarak, henüz yeterince deneyimli olmayan bu sistem, sarı, kızıl ve gri saçların giderilmesinde daha fazla verimlilik sağlayabilir.

Yetkilendirilmiş merkezler ve uzmanlar
Son yapılan epilasyon işlemi etkilidir ve her seferinde bir bakım seansı yapılması gerektiğini hatırlatan etkilidir. Ancak uzman ve akredite merkezlerde ve kalifiye profesyoneller (dermatologlar) tarafından yapılması çok önemlidir. Prosedürün etkinliğini sağlamanın ve bu cihazlar deneyimsiz personel tarafından kullanıldığında ortaya çıkabilecek olası komplikasyonlardan (yanma) kaçınmanın en iyi yoludur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu