Ağız ve Diş Sağlığı

2023 Kanal Tedavisi Fiyatları

2023 Kanal tedavisi fiyatları belli oldu. Dişte kullanılan en önemli tedavilerden olan kanal tedavisinde TDB tarafından fiyatlar belirlendi. Peki kanal tedavisinde kaç çeşit işlem yapılır kanal tedavisi nedir, kanal tedavisi fiyatları ne kadar, devlet hastanelerinde kanal tedavisi yapılır mı, devlet hastanesinde kanal tedavisi fiyatları? Gibi soruların cevaplarını bulacağız.

İçindekiler

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, diş üzerinde en çok uygulanan tedavilerden bir tanesidir. Kanal tedavisi fiyatları da diş ile ilgili en çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Peki nedir kanal tedavisi, kimlere uygulanabilir, nasıl bir faydası olacaktır?

Genel olarak ağrılı bir tedavi olarak görüldüğü için çoğu zaman ertelenen bir tedavi yöntemidir. Ancak son dönemlerde kullanılan modern yöntemler sayesinde kanal tedavisi hem daha prtaik hem de daha ağrısız bir tedavi yöntemi olmuştur. Kısa sürede daha ağrısız ve daha rahat bir dişe sahip olmanız artık mümkün.

Entodonti tedavisi olarak ta bilinen kanal tedavisi, kurtarılabilecek seviyede olan bir dişin hasarlı veya enfekte olmuş özünün çıkarılarak dişin dezenfekte edilmesini ve dolgu ile kapatılmasını ifade eden bir tedavi yöntemidir. Günümüzde hekimler tarafından çokça uygulanan bu yöntem, çürüyen ya da hasarlı dişini kaybetmek istemeyenlerin en büyük yardımcılarından biri olmuştur. Ancak bu tedavisinin yapılabilmesi için dişi kurtarılabilir olması gerekmektedir.

Kanal tedavisi yönteminde dişin en iç kısmında bulunan pulpa, dişlerin en uç kısmına kadar uzanmaktadır. Pulpada sinirler ve kan damarları ve bağ dokusu bulunur. Hasar alan yada çürüyen dişte bakteriler pulpanın içine girerek burada çoğalmaya başlar. Bu durum tedavi edilmediği zaman bakteriler ciddi bir enfeksiyona veya diş apsesine neden olabilir. Bu durum da pulpanın ölümüne neden olarak kemik veya diş kaybına yol açabilir.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

Kanal tedavisi yapılması için önce derin çürükler ve diş kemiğinde oluşan çatlaklar olmalıdır. Dişin iyileşmeyecek derecede zarar görmesi sonrası pulpa çıkarılarak dişin korunması sağlanır. Kanal tedavisi yapılarak ölü diş kurtarılır ve dişin kemik yapısını kaybetmesinin önüne geçilir. Kanal tedavisi yapmak için şu belirtiler ele alınır;

– Derin çürükler

– Diş etinin şişmesi

– Sıcak veya soğuğa karşı hassasiyet 

– Yüz ve boyunda şişlik

– Yemek sırasında dişte ağrı

– Çatlamış dişler

– Diş etlerinde sivilce ve benzeri yara oluşması, koyulaşmış diş etleri

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi fiyatları ile beraber vatandaşların merak ettiği konulardan biri de kanal tedavisinin yapılma aşamalarıdır. Kimi zaman tek seansta halledilebilen kanal tedavileri kimi zaman iki seansta olabilir. Dört başlık altında sıralanan kanal tedavisinde amaç; çürük ve enfeksiyonun yok edilmesi, diş kanallarının şekillendirilmesi, açılan kanalların doldurulması ve dişin tekrardan eski işlevine dönmesidir. Kanal tedavisi şu aşamalardan oluşmaktadır;

– Hasta, muayene olmak için hekime gider ve hekim, kanal tedavisine gerek olup olmadığını tespit etmek için röntgen çektirir. Çekilen röntgen incelenerek dişteki hasar tespit edilir ve kanal tedavisine ihtiyaç olup olmadığı belirlenir.

– Kanal tedavisine karar verilmişse işlem başlatılır.

– Dişte apse oluşumuna bağlı şiddetli bir ağrı var ise kanal tedavisi öncesi lokal anestezi uygulanır.

-Lokal anestezi yapıldıktan sonra ilk işlem olarak pulpanın dikkatli bir şekilde çıkarılması sağlanır. Pulpa çıkarıldıktan sonra hekim tarafından kök kanalında nasıl bir işlem yapılacağı ve bu işlemin ne kadar süreceği belirlenir.

– Daha sonra gerekli ve uygun aletler ile kök kanalları yeniden şekillendirilecek ve temizlenecek.

– bu işlemler gerçekleştikten sonra diş dezenfekte edilir ve ardından kanalların kontaminasyondan etkilenmemesi için kalıcı bir materyal ile kanal içi doldurulur.

– bu işlemden sonra dişe dolgu işlemi başlar. Diş hekimi kalıcı dolgu yapmadan önce 4-5 günlük bir sürede dişin iyileşmesini bekleyebilir. Bu sürece geçici bir dolgu ile boşluk kapatılabilir.

– Daha sonraki seansta ise geçici dolgu çıkartılarak kalıcı ve sağlam dolgu yapılarak işlem tamamlanır.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

– Tedavi sonrası en az 3 saat boyunca bir şey yiyip içmemeye özen gösterilmeli.

– Tedavi sonrası dişin bakımı düzenli yapılmalıdır. Bakımı düzenli yapılırsa ömür boyu kullanılabilir bir dişe sahip olabilirsiniz.

– Diş temizliğinizi günde iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçası ile yapmalısınız.

2023 Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Kanal tedavisi hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde yaptırılan bir tedavi yöntemidir. Özel hastanelerde yapılacak her işlem için fiyatlar ayrı ayrı belirlenmektedir. İşte TDB tarafından belirlenen 2023 kanal tedavisi fiyatları;

UygulamaKDV HARİÇ FİYATKDV DAHİL FİYAT
Tek Kanal (Dolgu Hariç)1.083,33 TL1.170,00 TL
İki Kanal (Dolgu Hariç)1.620,37 TL1.750,00 TL
Üç Kanal (Dolgu Hariç)2.112,96 TL2.390,00 TL
Kanal Tedavisi-İlave Her Kanal İçin601,85 TL650,00 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi-Tek Kanal (Dolgu Hariç)1.125,00 TL1.215,00 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi-İki Kanal (Dolgu Hariç)1.662,04 TL1.795,00 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi-Üç Kanal (Dolgu Hariç)2.291,67 TL2.475,00 TL
Süt Diş Kanal Tedavisi1.356,48 TL1.465,00 TL
Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi (Her Kanal İçin- Dolgu Hariç, Pansuman Ücretleri Hariç)2.953,70 TL3.190,00 TL
Kanalda Perforasyon Tamiri805,56 TL870,00 TL
Kanal Pansumanı (Senans başı 2023)259,26 TL280,00 TL
Hemiseksiyon (Kök Ampütasyonu-Kanal Tedavisi Hariç)1.027,78 TL1.110,00 TL
Kanal İçi Hazır Post Uygulaması (Metal)-(Dolgu Ücreti Hariç)750,00 TL810,00 TL
Kanal İçi Fiber Post Uygulaması (Dolgu Ücreti Hariç)1.481,45 TL1.600,00 TL
Kanal Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Devlet Hastanelerinde Kanal Tedavisi Yapılıyor Mu?

Kanal tedavisi fiyatlarından önce devlet hastanelerinde kanal tedavisi yaptırılıp yaptırılmadığını öğrenmek gerekiyor. Diş polikliniği olan tüm devlet hastaneleri ile beraber ağız ve diş sağlığı hastanelerinde kanal tedavisi hekimler tarafından yaptırılmaktadır. Tek yapmanız gereken randevu almak ve randevu saatinde hastanede bulunmak.

Devlet Hastanelerinde Kanal Tedavisi Ücretli Mi?

Kanal tedavisi fiyatlarını araştırırken devlet hastanelerinde kanal tedavisi ücretleri de araştırılmaktadır. Herhangi bir sağlık güvenceniz varsa devlet hastanesinde kanal tedavisini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Buradaki tüm aşamalardan yararlanabilirsiniz.

Ancak herhangi bir sağlık güvenceniz yoksa devlet hastanelerinde kanal tedavisinden yararlanmak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Tabi bu ücretlerde özel hastanelerden ve özel diş kliniklerinden daha uygun fiyattadır.

Devlet hastanelerinde diş çekim fiyatları için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu