Hastalıklar

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları, modern hastane binası, son teknoloji ile üretilmiş tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları
Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Enfeksiyon Hastalıkları Nelerdir?

Gerek zamanla yayılan komplikasyonlar gerekse de akut yolu ile gelişerek hayati tehlike arz eden hastalık gruplarından biri olan Enfeksiyon Hastalıklarına günümüzde sıklıkla rastlanmaktadır. Bakteri, mantar, virüs ve parazitler gibi mikroorganizmaların neden olduğu tüm hastalıkların tanı, teşhis, tedavi ve takip işlemleri Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarınca yapılır. Kısaca belirtmek gerekirse enfeksiyonun neden olduğu hastalıklar vücudumuzun kendi üretebileceği hastalıklar olabileceği gibi çeşitli yollarla bulaşarak da ortaya çıkabilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon Hastalıkları

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon Hastalıklarının başlıcaları Hepatit B, AIDS, HIV ve Bel Soğukluğudur. Cinsel yollar ile bulaşan başka enfeksiyon hastalıkları elbette vardır zira bu hastalıkların en riskli ve ölümcül olan hastalıkları yukarıda sıraladığımız hastalıklardır. Cinsel yollarla ile bulaşan bu hastalıklardan korunmanın en etkili yolu tek eşliliktir. Bazı hastalarda kondom kullanarak önlem alsa da maalesef bu önlem yeteri kadar etkili değildir. Zira uçuk veya siğiller kondom kullanımı durumunda da bulaşabilmektedir.

HIV – AIDS Virüsleri

Hastaya bulaşan HIV ve AIDS gibi enfeksiyonel hastalıklar cinsel ilişki sonucunda vücudun farklı yerlerine ulaşabilmektedir. Fakat bu hastalıklar asıl etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde göstermektedir. Halk arasında yanlış bir inanış olan bu virüsler vücuda girdiği gibi ölüm riski oluşturur yanılgısı vardır. Asıl olan virüsün vücuda girmesi değil virüsün vücudun bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu savunmasız hale getirir. HIV ve AIDS gibi virüsleri vücudunda bulunan bireylerin en ufak bir hastalıkta dahi bağışıklık sistemleri zayıf olmasından dolayı ölümcül risk gurubunda yer alırlar. Bu virüsleri vücudunda barındıran kimselerin mutlaka düzenli periyotlarla hastane kontrollerini yapması gerekmektedir.

Hepatit (Sarılık)

Gözlerde bulunan beyazlıkların ve cildin sararmasına bağlı olarak oluşan Hepatit Hastalığı bir çok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tıkanma sarılığı, Hemolitik Sarılık ve Hepatoselüller Sarılığı olmak üzere 3 farklı türü olan Hepatit Hastalığı kan değerlerinde bulunan bilirubin oranın ölücümü ile hastalığın teşhisi konur. Kanda bulunan bilirubin değerinin düşürülmesi amaçlanarak hastalığın tedavisi yapılır.

İdrar Yolları Enfeksiyonları

Sağlıklı bir bireyin idrarında herhangi bir bakteriye rastlanılmamaktadır. Zira kişinin idrar veya idrar yolunda herhangi bir bakteriye rastlanılması durumunda hastanın idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riski yüksektir. Zira dönem dönem vücut dışından idrar yoluna ulaşan bakteriler İdrar Yolu Enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Hastada şayet İdrar Yolu Enfeksiyonuna dair bir belirti var ise teşhis konulduktan sonra tedavi işlemi antibiyotikler ile gerçekleşmektedir. Peki İdrar Yolu Enfeksiyonu belirtileri ve etkileri nelerdir? Böbrek, mesane, idrar yolu ve üretra İdrar Yolu Enfeksiyonu bakterilerinden olumsuz etkilenir iken boşaltım sırasında yanma hissi, sık idrara çıkma yüksek ateş ve ağrı gibi komplikasyonlar ise belirtileri arasındadır.

Beyin ve Omurilik Enfeksiyonları

Beyinde veya beni sarmalayan zarların her ikisinin aynı anda iltihaplanması sonucunda Beyin ve Omurilik Enfeksiyonları oluşabilmektedir. Bu enfeksiyonların nedenleri arasında mantar, virüs, bakteri ve parazitler neden olabilmektedir. Erken tanının son derece önemli olduğu Beyin ve Omurilik Enfeksiyonlarında hastanın durumunda göre antibiyotik tedavi veya cerrahi tedavi uygulanır.

Yumuşak Doku Enfeksiyonları

Ülkemizde en çok rastlanan enfeksiyonlar arasında gösterilen Yumuşak Doku Enfeksiyonları kan testleri uygulaması sonucu teşhisi konur. Enfeksiyonun oluştuğu dokuda ağrı ve ateş Yumuşak Doku Enfeksiyonlarının belirtileri arasındadır.

Diyabetik Ayak Enfeksiyon Hastalıkları

Diyabetik hastalığı bulunan bireylerin çok büyük bir kesiminde ayak enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir. Diyabetik Ayak Enfeksiyon Hastalıkları mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekmekte olup ciddi enfeksiyon hastalıklarından biridir. Hastalığın erken teşhisi oldukça önem arz etmekte iken erken teşhiste antibiyotik tedavisi uygulanırken tedavi edilmediği durumlarda ise maalesef uzuv kaybına neden olabilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz hastalıklar ve belirtilerinde mutlaka size en yakın hastanenin Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları
Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Uzm. Dr. Cumali Çetin / Malatya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Serap Şahin / Malatya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Fisun Aydoğan Dayan / Malatya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Azize Yetişgen / Malatya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Özlem Çağasar / Malatya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Orhan Kara / Malatya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Yusuf Kul / Malatya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Şirvan Elmas Dal / Malatya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Randevu Al

ALO 182 hattını arayarak doktor ve tarih bilgisi seçimi yaparak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MRHS sistemi üzerinden doktor ve tarih bilgisi seçimi yaparak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adres:

Adres: Özalper Mah. Turgut Özal Bulvarı No:4 44330 Malatya

Tel: 444 56 34

Faks: 0422325 34 38

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu