Meme EstetiğiEstetik Ameliyatları

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

İçindekiler

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırabilir?

Meme Büyütme Estetiği Sonrası İyileşme Dönemi

Meme Büyütme Estetiği Sonrası Emzirme

Meme Büyütme Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2021

Devlet Hastanelerinde Meme Büyütme Ameliyatı Yapılır mı?

SGK Meme Büyütme Ameliyatını Karşılar mı?

Sorularını siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme Büyütme Estetiği
Meme Büyütme Estetiği

Meme Büyütme Ameliyatı, özellikle genetik nedenler başta olmak üzere hamilelik sonrası emzirme, kilo kaybı gibi sebeplerde göğüslerin form kaybetmesine ve aynı zamanda küçük göğüslere neden olabilmektedir. Küçük göğüsler kadınlarda hem özgüven kaybına hem de psikolojik çöküntülere neden olmaktadır. Bu durumda başvurulan yöntem ise Meme Büyütme Ameliyatıdır. Diğer bir adıyla Göğüs Büyütme Estetiği gerek yağ enjeksiyonu gerekse de silikon takviyesi ile memelere hem hacim hem de canlılık kazandırma işlemidir. Şimdi de bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Büyütme Ameliyatı 2 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntemlerin ilki yağ enjeksiyonu yöntemidir. Fakat bu yöntem Meme Büyütmede çok fazla tercih edilmemektedir. Peki Meme Büyütme Ameliyatında Yağ Enjeksiyonu yöntemi neden çok fazla tercih edilmemektedir.

 • Meme Büyütmede kullanılan yağ enjeksiyonu yönteminde göğüslere transfer edilen yağların meme kanseri ile karışma ihtimali kuvvetli olan radyolojik ve klinik bulgulara yol açabilmektedir.
 • Yağ Enjeksiyonu içerisinde barındırdığı kök hücre nedeniyle göğüs kanserini tetikleme ihtimalinin olması.
 • Normal kiloya sahip kadınlardan yeteri kadar yağ dokusunun alınıp memelere transfer işlemi oldukça zordur. Zira alınan yağ dokusunun hastanın kendi vücudundan alındığı vücutta yeteri kadar yağ dokusunun olması önemlidir.
 • Yağ Enjeksiyonu hacim olarak yaklaşık %50 kaybolacağı için dolgunluk azalacaktır.

Peki Yağ Enjeksiyonu yöntemi kullanılarak yapılan Meme Büyütme Estetiği kimler için kullanılmalıdır? Daha önce meme kanserine yakalanmış ve göğüslerini kaybetmiş olan hastalara uygulanan Yağ Enjeksiyonu meme onarımlarını güçlendirir. Bu hastalara uygulanan Meme Büyütme Ameliyatında Yağ Enjeksiyonu yöntemi tavsiye edilmektedir.

Meme Büyütme Estetiğinde kullanılan diğer bir yöntem ise Meme Protezleri yani Silikonlardır. Bu yöntem yap enjeksiyonu yöntemine oranla çok daha fazla tercih edilmektedir. Yaklaşık 2 saat süren Göğüs Büyütme Ameliyatı 2 aşamadan oluşmaktadır.

 1. Aşama
 • Ön muayene aşamasıdır. Bu aşamada hastanın göğüs yapısı incelenir. Hastanın göğüs hacmine bağlı olarak hastanın göğüslerine yerleştirilecek olan protezler belirlenir. Protezlerin hangi bölgelerden yerleştirileceğine karar verilir. Hasta ve doktor arasında gerçekleşen ve karşılıklı fikirler sunularak karar kılınan bu aşamada operasyon sonrası oluşacak meme büyüklüğüne belli kriterler dahilinde karar verilir. Bu kriterler ise;
 • Memenin göğüs duvarındaki konumu
 • Göğüs duvarı özellikleri
 • Meme dokusunun yapısı ve kalınlığı
 • Memeler arasındaki asimetri durumu
 • Meme tabanı ebatları

Gibi özellikler dikkate alınarak protez çeşidi ve büyüklüğü belirlenir. Peki belirlenen bu protezler hangi bölgelerden yerleştirilir. Genellikle 3 farklı bölgeden protezler yerleştirilir.

 • Meme altı kıvrımlarından açılan 3 -4 cm’lik kesilerden
 • Meme başındaki koyu alanın alt kısmına açılan yarım daire şeklinde kesilerden
 • Göbek deliğinden açılan keşiden
 • Koltuk altına atılan kesilerden protezlerin yerleşimine operasyon öncesi karar verilir.
 1. Aşama

Ön muayenede belirlenen protezler hazırlanır ve silikon takviyesinin hangi bölgeden yapılacağı 1. Aşamada belirlenmiştir. Hazırlanan protezler belirlenen alana atılan kesi ile bölgeye transfer edilirken en çok tercih edilen alan ise meme altı kıvrımlarına atılan kesilerden protez yerleşimidir. Alana yerleştirilen kesiler medikal ipler ile dikilir. Bu ipler kendiliğinden eriyen ipler olduğu için dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırabilir?

Memelerin büyüklüğünden memnun olmayanlar

Göğüslerinde asimetrik sorun yaşayanlar (iki göğüs boyutu arasında fark olanlar)

Emzirme ve kilo verme sonucunda göğüslerinde form kaybı yaşayanlar

Meme kanseri veya başka hastalıklardan dolayı göğüslerini kaybetmiş olanlar

Göğüslerinin boyutları nedeniyle gerek psikolojik gerekse de özgüven sorunu yaşayanlar

Kimler Meme Büyütme Estetiğini tercih edebilirler.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

 

Meme Büyütme Estetiği Sonrası sonrasında hastanın 1 gün hastanede yatması ertesi gün taburcu edilmesi tavsiye edilirken hastanın ağrısının olmadığı durumlarda aynı günde taburcu edilebilmektedir. Ameliyattan sonra yaklaşık 1 hafta hastanın ağrıları, şişlikleri ve morluklarının olması olağandır. Bu durumda doktorunuzun sizlere vereceği ağrı kesici ve antibiyotikler ile ağrılarınız hafifler.

Hastanın sosyal hayata dönüşü operasyondan 3 gün sonra olmaktadır. Operasyondan sonra doktorunuzun da tavsiyesi ile sporcu sutyeni kullanabilirsiniz. Sporcu sutyeni hem göğüslerin şeklini daha almasını sağlar iken hem de ödemin kontrol altına alınmasını sağlar.

Meme Büyütme Estetiği Sonrası Emzirme

Emzirme döneminde anne ve bebek protezden etkilenmez. Fakat emzirme dönemi sonrasında memelerde sarkmalar oluşabilmektedir. Bu durumda olan anneler için emzirme döneminden sonra küçük bir toparlama ameliyatı gerekebilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme Büyütme Estetiği sırasında kesiler meme altında bulunan kıvrımlara atılıp protezler bu kesilerden içeri alınmaktadır. Kesiler bu kıvrımlara atıldığı için görünürde herhangi bir iz görülmesi söz konusu değil. Fakat kesiler meme başına veya göbek kısmına atıldığı taktirde kesi izi belirgin olarak görünmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2021

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2021 operasyonu gerçekleştiren doktor, hastane, operasyon yöntemi, kullanılan protezler ve en önemlisi de operasyonun gerçekleştirildiği şehre göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Meme Büyütme Estetiği Fiyatlarını net şekilde almak için mutlaka estetik cerrahınız ile görüşüp fiyat alabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Meme Büyütme Ameliyatı Yapılır mı?

Devlet Hastanelerinde Meme Büyütme Ameliyatı veya Hangi Devlet Hastanelerinde Meme Büyütme Estetiği Yapılmaktadır? Soruları son zamanlarda sıkça sorulmaktadır. Özel hastanelerde ve estetik kliniklerinde Göğüs Büyütme veya Meme Büyütme Ameliyatları Fiyatlarının bir hayli yüksek olması nedeniyle bireyler devlet hastanelerine yönelmektedir. Hal böyle olunca da devlet hastanelerinde maalesef randevu sorunu yaşanmaktadır. Fakat özellikle şehir hastanelerinin de açılması ile bu sorun bir nebze de olsa azaldığını belirtelim.

Devlet hastanelerinde estetik kliniklerinin bulunması ve daha da önemlisi estetik kliniklerinde yeteri sayıda estetik ve plastik cerrahın bulunması şartı ile Devlet Hastanelerinde Meme Büyütme Estetiği yapılabilmektedir. Zira daha öncede belirttiğimiz gibi devlet hastanelerinde randevu olduğu için planlarınızı bunu düşünerek yapmanızı tavsiye ederiz.

SGK Meme Büyütme Ameliyatını Karşılar mı?

SGK Meme Büyütme Estetiğini karşılaması için belli şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartların en önemlisi operasyonun estetik amaçlı mı yoksa sağlık amaçlı mı yapıldığıdır. Şayet operasyon sağlık amaçlı ise; meme kanseri sonrası meme büyütme estetiği yapılacak ise operasyon tamamı veya bir kısmı SGK tarafından karşılanır. Zira operasyon estetik amaçlı yapılıyorsa Meme Büyütme Estetiği ücretinin tamamını hasta tarafından karşılanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu