HastalıklarFizik Tedai ve Rehabilitasyon

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri 2021

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri 2021

İçindekiler

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri 2021

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri 2021

Devlet Hastanelerinde Fizik Tedavi Ücretleri

Fizik Tedavi Nedir?

SGK Özel Hastane Fizik Tedavi Ücretini Karşılar mı?

2021 SGK Fizik Tedavi Yönetmeliği

2021 Fizik Tedavi Ücretleri

Başlıklarını siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Fizik tedavi hizmeti alması gereken vatandaşların devlet hastanelerinde yaşanan yoğunluktan dolayı Özel Hastanelerde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hizmeti almaktadır. Konu özel hastaneler olunca en çok merak dilen şüphesiz ki 2021 Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri, SGK SGK Özel Hastane Fizik Tedavi Ücretini Karşılar mı? veya 2021 SGK Fizik Tedavi Yönetmeliği gibi konulardır.

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik Tedavi Nedir?
Fizik Tedavi Nedir?

Bazı hastalık dönemlerinde vücudun belli bölgelerinde (diz, bacak, kol, sırt, boyun, bel, karın…) şiddetli ağrı ve sızı oluşmaktadır. Doktorlar tarafından hastanın yaşadığı ağrı ve sızıları için önerdiği Fizik Tedavi yaklaşık 30 dk – 60 dk sürmekte olup hastada bölgesel ağrı ve acıları azaltmak için uygulanan terapidir. Yaralanma ve kırık oluşumunda iyileşme döneminde Fizik Tedavinin önemi oldukça fazladır. Zira kasları daha iyi çalıştırması, deforme olan hücreleri canlandırıp iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Özel Hastanelerde Yapılan Fizik Tedavi Masraflarını SGK Karşılar mı?

Özel Hastanelerde Yapılan Fizik Tedavi Masraflarını SGK Karşılar mı?
Özel Hastanelerde Yapılan Fizik Tedavi Masraflarını SGK Karşılar mı?

Devlet hastanelerinde yaşanan yoğunluklardan dolayı Fizik Tedavi ihtiyacı olan hastaların özel hastaneleri tercih ettiğini belirtmiştik. Zira özel hastanelerde tedavi ücretlerinin de bir hayli yüksek olmasından dolayı hastalar Özel Hastanelerde Yapılan Fizik Tedavi Masraflarını SGK Karşılar mı? sorunu sıklıkla sormaktadır. SGK’nın Fizik Tedavi Masraflarını karşılaması için belli şartların olması gerekmektedir. Peki şartlar nelerdir?

Şartlar
Hastanın raporlu olması gerekmektedir. Hasta doktor raporunu aldıktan son en geç 15 gün içerisinde mutlaka tedaviye başlaması gerekmektedir. Şayet hasta doktor raporunu aldıktan sonra 15 gün içerisinde tedaviye başlamaz ise hastanın raporunu yenilemesi gerekmektedir.
Tedavi seans sayısı da SGK nın Fizik Tedavi Masraflarını karşılamadaki diğer bir şarttır. Tedavi süresi boyunca hastanın Özel Hastanelerde Fizik Tedavi seans sayısının maksimum 30 seansı SGK tarafından karşılanmaktadır.
Hastaya şayet 30 seans üzerinde Fizik Tedavi uygulanması gerekecek ise, toplam 60 seansa kadar olan Fizik Tedavi seanslarında hastanın süresi dikkate alınmaktadır. Hastanın rapor süresi henüz dolmamış veya doktorun süresiz rapor vermesi durumunda hastanın 60 seans Fizik Tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır.
Hastanın Fizik Tedavi seans sayısı 60 seansı geçecek ise doktorun raporu düzenli olarak yenilemesi ile hastanın tedavisine devam edilmektedir.

Şartlar
Fizik Tedavi hizmeti alan vatandaşların sigortalı değil ise Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri hasta tarafından karşılanmaktadır.
Bir hasta vücudunda sadece bir bölge için 30 seansa kadar, birden fazla bölge için 60 seansa kadar tedavi görebilir. Bundan sonraki seans ücretleri hasta tarafından karşılanmaktadır.
Hasta şayet 5 iş günü boyunca tedaviye katılmaz ise hastaya verilen doktor raporu otomatik olarak iptal olacaktır. Raporun iptal olmaması ve hastanın mağdur olmaması için hastanın mutlaka ard arda tedavilere katılması zorunludur. Raporun iptal edilmesi durumunda hastanın Fizik Tedavi Masrafları SGK tarafından karşılanmayacaktır.
Fizik Tedavilerinde hastaya refakatte bulunan kişilerin masrafları da SGK tarafından karşılanmaktadır. Yaşlı ve engellilerin refakatçiye ihtiyaç duyması durumunda hastaya verilen raporda refakat ihtiyacının belirtilmesi ile refakatçinin de masrafları SGK tarafından karşılanacaktır.
Evde alınan fizik tedavi ücretleri SGK tarafından karşılanmamaktadır.
Özel hastanelerde Fizik Tedavi gören hastaların tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmakta olup fakat özel hastanelerin aldığı katkı payları maalesef SGK tarafından karşılanmamaktadır. Katkı payları hasta tarafından karşılanır ve her özel hastanelerin kakı payları değişkenlik göstermektedir.
2021 SUT raporunda hangi hasta gruplarından ne kadar alınacağı belirtilmektedir. Gruplar arası Fizik Tedavi ücretleri 20 TL – 85 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

SGK Anlaşmalı Fizik Tedavi Uygulamaları

Bel Fıtığı Boyun Fıtığı
Kireçlenme Tedavisi Kırık Tedavisi
Kemik Erimesi Boyun Ağrısı
Sırt Ağrısı Bel Ağrısı
Kas Sapzmı Kas Yaralanması
Romatizma Tedavisi Felç
Ameliyat Sonrası Destek Spastik Çocuklara Destek
Otez Uygulamaları  

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu