HastanelerPendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi enfeksiyon hastalıkları doktorları ile karşınızdayız. Bu klinikte hastalık teşhis ve tedavisi yapılırken uzman hekimler hastalara hizmet vermeye devam ediyor. Peki Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi enfeksiyon hastalıkları doktorları kimler? Hangi hastalıklara bakarlar? Enfeksiyon hastalıkları ne demek?

İçindekiler

Enfeksiyon Hastalıkları Nedir?

Enfeksiyon hastalıkları, mikroorganizmaların vücuda girmesi ve çoğalması sonucu oluşan hastalıklardır. Mikroorganizmalar, bakteri, virüs, mantar veya parazit gibi çeşitli patojenler olabilir. Bu mikroorganizmalar, vücutta enfeksiyona neden olan patojenik özelliklere sahip olabilirler.

Enfeksiyon hastalıkları, bulaşıcı olabilir ve kişiden kişiye yayılabilirler. Bulaşma genellikle doğrudan temas, solunum yoluyla, suda veya gıda yoluyla gerçekleşebilir. Enfeksiyon hastalıklarının bazı yaygın örnekleri şunlardır:

Grip (İnfluenza): Grip, influenza virüsünün neden olduğu yaygın bir solunum enfeksiyonudur. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir.

Soğuk Algınlığı: Soğuk algınlığı, rinovirüsler gibi çeşitli virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonudur. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Zatürre: Zatürre, genellikle bakterilerin veya virüslerin neden olduğu akciğer enfeksiyonudur. Ateş, öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtiler gösterir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları, genellikle E. coli bakterisinin neden olduğu idrar yolunun enfeksiyonudur. Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi, idrarda kan görülmesi gibi belirtilerle kendini gösterir.

Mantar Enfeksiyonları: Mantar enfeksiyonları, Candida türü mantarların neden olduğu enfeksiyonlardır. Genital bölgede mantar enfeksiyonu (vajinal mantar enfeksiyonu) ve ağızda mantar enfeksiyonu (oral pamukçuk) gibi yaygın tipleri vardır.

Bu sadece birkaç örnek olup enfeksiyon hastalıkları oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Enfeksiyon hastalıklarının teşhis ve tedavisi genellikle sağlık profesyonelleri tarafından yapılır ve antibiyotikler, antiviral ilaçlar, antifungal ilaçlar veya diğer tedavi yöntemleri kullanılabilir. Önleyici tedbirler arasında hijyenik uygulamalar (el yıkama), aşılar ve enfeksiyon yayılmasını önlemek için uygun önlemlerin alınması yer alır.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları Hangi Hastalıklara Bakar?

Enfeksiyon hastalıkları doktorları, enfeksiyon hastalıklarıyla ilgilenir ve çeşitli enfeksiyon hastalıklarının teşhis, tedavi ve takibiyle ilgilenirler. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Bakteriyel Enfeksiyonlar: Örneğin, zatürre, sinüzit, idrar yolu enfeksiyonları, menenjit, sifiliz gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar.

Viral Enfeksiyonlar: Örneğin, grip, soğuk algınlığı, HIV/AIDS, hepatit, herpes, kızamık, kabakulak, suçiçeği gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar.

Mantar Enfeksiyonları: Örneğin, vajinal mantar enfeksiyonları, oral pamukçuk, mantar enfeksiyonlarına bağlı cilt enfeksiyonları gibi mantarların neden olduğu enfeksiyonlar.

Paraziter Enfeksiyonlar: Örneğin, sıtma, kıl kurdu, tenya, trikomonasit gibi parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar.

Enfeksiyon Kontrolü: Enfeksiyon kontrolü doktorları, hastaneler ve sağlık tesislerinde enfeksiyonların önlenmesi, kontrol edilmesi ve yayılmasının engellenmesi için stratejiler geliştirirler.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü

Bu bölüm, uzman hekimlerden oluşmakta ve hastalara hizmet vermektedir. Anabilim başkanı ile beraber 5 profesör, 1 Doç. Dr., 2 Doktor Öğretim Üyesi, 3 Uzman doktor görev yapmaktadır. Bu klikte vatandaşların enfeksiyon hastalıkları ile ilgili şikayetleri tespit edilir ve gerekli tedavi işlemi uygulanır. Hastanede Enfeksiyon hastalıkları ve Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji hizmetleri sunulmaktadır.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları doktorları 10 kişiden oluşmaktadır.  İşte klinik kadrosu;

– Prof. Dr. Volkan Korten (Anabilim Dalı Başkanı) Enfeksiyon Hastalıkları

– Prof. Dr. Zekaver Odabaşı (Klinik Koordinatörü) Enfeksiyon Hastalıkları

– Prof. Dr. Uluhan Sili (Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji)

– Prof. Dr. Elif Tigen (Enfeksiyon Hastalıkları)

– Prof. Dr. Lütfiye Mülazimoğlu Durmuşoğlu (Enfeksiyon Hastalıkları)

– Doç Dr. Dilek Yağcı Çağlayık (Enfeksiyon Hastalıkları)

– Dr. Öğretim Üyesi Buket Ertürk Şengel (Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji)

– Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Bilgin (Enfeksiyon Hastalıkları)

– Uzm. Dr. Merve Bedir (Enfeksiyon Hastalıkları)

– Uzm. Dr. Tekin Tunçel (Enfeksiyon Hastalıkları)

– Uzm. Dr. İnci Alp (Enfeksiyon Hastalıkları)

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorları

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktorlarına Randevu Nasıl Alınır?

Hastaneye randevu almak için iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi telefonla randevu almaktır. Telefonla randevu almak için Alo 182 çağrı merkezini arayarak kimlik bilgilerinizle uygun olan hekime uygun günde randevu almanız mümkün.

Bir diğer randevu alma yöntemi ise online olarak gerçekleştirilmektedir. Online olarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden üye olduktan sonra dilediğiniz zaman bu sisteme girerek randevu oluşturabilirsiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra uygun olan hekime uygun olan tarihte randevu alabilirsiniz.

Online randevu almak için tıklayın.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:10 Üstkaynarca/Pendik/İSTANBUL

Telefon: 0216 625 45 45

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz doktorları için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu