HastanelerPendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi gastroenteroloji bölümünde vatandaşların sağlık problemlerine ilişkin hizmet verme işlemi devam ediyor. uzman hekim eşliğinde çeşitli rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılarak hastaların iyileştirilmesi için yoğun mesai harcanmaktadır. Marmara Üniversitesi’ne bağlı olan Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, gastroenteroloji kliniğiyle hafta içlerinde poliklinik hizmeti sunmaktadır.

Peki nedir Gastroenteroloji? Hangi hastalıklara bakar? Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi gastroenteroloji doktorları kimlerdir? Bu doktorlara randevu nasıl alınır?

İçindekiler

Gastroenteroloji Nedir?

Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Gastroenterologlar, sindirim sistemi organlarının tanı, tedavi ve takibiyle ilgilenirler. Sindirim sistemi, ağızdan başlayarak yemeklerin alınması, sindirilmesi, besinlerin emilimi ve atıkların vücuttan uzaklaştırılması sürecini içeren bir dizi organ ve yapıdan oluşur.

Gastroenterologlar, aşağıdaki sindirim sistemi hastalıkları ve durumlarıyla ilgilenirler:

Mide Hastalıkları: Gastroenterologlar mide kanseri, ülser, gastrit (mide iltihabı), mide polipleri ve mide kanaması gibi mideyle ilgili hastalıkları teşhis eder ve tedavi eder.

Bağırsak Hastalıkları: Crohn hastalığı, ülseratif kolit, irritabl bağırsak sendromu (IBS), bağırsak tıkanıklıkları, bağırsak iltihabı, bağırsak kanseri gibi bağırsakla ilgili hastalıklar gastroenterologlar tarafından yönetilir.

Karaciğer Hastalıkları: Hepatit (karaciğer iltihabı), siroz, karaciğer kanseri, yağlı karaciğer hastalığı, alkolik karaciğer hastalığı gibi karaciğer hastalıkları gastroenterologlar tarafından teşhis ve tedavi edilir.

Safra Kesesi ve Safra Yolu Hastalıkları: Safra kesesi taşları, safra kesesi iltihabı (kolesistit), safra yolu tıkanıklıkları ve diğer safra yolu hastalıkları gastroenterologlar tarafından yönetilir.

Pankreas Hastalıkları: Pankreatit (pankreas iltihabı), pankreas kanseri, pankreas kistleri gibi pankreasla ilgili hastalıklar gastroenterologlar tarafından teşhis ve tedavi edilir.

Gastroenterologlar, hastaların semptomlarını değerlendirir, fiziksel muayene yapar, laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemleri gibi tanı araçlarını kullanır ve uygun tedavi planlarını belirler. Gerekirse, endoskopik prosedürler (örneğin, gastroskopi veya kolonoskopi gibi) yaparak iç organlarda doğrudan görsel inceleme yapabilir veya biyopsi alabilirler.

Gastroenteroloji, sindirim sistemi sağlığını etkileyen bir dizi hastalığı yönetir ve önleyici sağlık hizmetleri de sunar. Sindirim sistemi sorunlarıyla ilgili herhangi bir semptom veya rahatsızlık hissedildiğinde, bir gastroenterologa danışmak önerilir.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği

Klinikte muayene olmak isteyen vatandaşlar, randevu sistemi üzerinden uygun tarihlere randevu alarak muayene olabilmektedir. Bu bölümde sindirim sistemini ilgilendiren çeşitli rahatsızlıkların teşhisi sağlanır. Bu teşhisler kimi zaman kan ve diğer tahlillerle yapılırken kimi zaman da çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır. Daha sonra bu rahatsızlıkların düzeltilmesi için gerekli tedavi işlemleri başlatılır.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Doktorları

Bölümde görev yapan doktorlar uzman hekim ve daha üst kategoride yer alan hekimlerdir. Hastanenin Bilim Dalı başkanlığını Prof. Dr. Özlen Atuğ yapmaktadır. Bölümde 5 Prof., 1 Doç. Dr., 1 Dr. Öğretim Üyesi ve 1 Yan Dal Uzm. Dr. görev yapmaktadır. İşte Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi gastroenteroloji doktorları;

– Prof. Dr. Özlen Atuğ

– Prof. Dr. Yeşim Özen Alahdab

– Prof. Dr. Feyza Dilber

– Prof. Dr. Yusuf Yılmaz

– Prof. Dr. Osman Cavit Özdoğan

– Doç. Dr. Haluk Tarık Kani

– Dr. Öğretim Üyesi Ali Emre Atıcı

– Yan Dal Uzman Yardımcısı Rahmi Aslan

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Doktorlarına Randevu Nasıl Alınır?

Hastane, eğitim ve araştırma hastanesi statüsünde yer aldığı için 2 farklı şekilde randevu almak mümkündür. Randevu almanın ilk yöntemi telefonla arayarak randevu almaktır. Dilediğiniz zaman Alo 182 çağrı merkezini arayarak kimlik bilgilerinizle dilediğiniz hastanede dilediğiniz hekime uygun olan bir tarihte randevu alabilirsiniz.

Randevu almanın bir diğer yöntemi de online olarak randevu almaktır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden online olarak randevu almak mümkündür. Sisteme girdikten sonra üye olmadıysanız ilk önce üye olmanız gerekmektedir. Üye olurken kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz sizlerden istenecektir. Bu bilgilerle sisteme üye olduktan sonra giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra hangi ilde hangi hastanede hangi hekime randevu alacağınızı seçmeniz gerekmektedir. İstediğiniz hekime uygun olan dilediğiniz saatte randevunuzu bu sistem üzerinden alabilirsiniz.

Randevu saatinden en az 10 dakika önce muayene olacağınız polikliniğin önünde olmanız yararınıza olacaktır.

Online randevu almak için tıklayın.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:10 Üstkaynarca/Pendik/İSTANBUL

Telefon: 0216 625 45 45

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi enfeksiyon hastalıkları bölümü için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu