HastanelerPendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları bölümünde vatandaşların sağlık problemlerine ilişkin hizmet verme işlemi devam ediyor. Göğüs hastalıkları bölümünde vatandaşlara çeşitli sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Burada ilk önce hastalıkların teşhisi uygulaması yapılmaktadır. Fiziki muayene sonrası ihtiyaç duyulduğunda çeşitli tahliller ve görüntüleme cihazları ile gerekli teşhisler yapılır. Daha sonra göğüs hastalıkları hekimleri tarafından uygun bir tedavi yöntemi başlatılır ve tedavi süreci başlar.

Peki nedir Göğüs hastalıkları? Hangi hastalıklara bakar? Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları doktorları kimlerdir? Bu doktorlara randevu nasıl alınır?

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü

İçindekiler

Göğüs Hastalıkları Bölümü Nedir?

Göğüs Hastalıkları Bölümü, solunum sistemi ve göğüs boşluğuyla ilgili hastalıkların teşhis, tedavi ve takibini yapan tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Göğüs hastalıkları uzmanları, akciğerler, solunum yolları, göğüs zarı, göğüs duvarı ve diğer ilgili yapılarla ilgili sorunları değerlendirir ve yönetir.

Göğüs hastalıkları uzmanları aşağıdaki hastalıkların teşhis ve tedavisinde uzmandırlar:

Solunum Yolu Enfeksiyonları: Göğüs hastalıkları uzmanları, üst solunum yolu enfeksiyonları (örneğin, grip, soğuk algınlığı) ve alt solunum yolu enfeksiyonları (örneğin, zatürre, bronşit) gibi solunum yolu enfeksiyonlarını teşhis eder ve tedavi eder.

Astım: Astım, solunum yollarının kronik inflamasyonuna bağlı olarak gelişen bir solunum hastalığıdır. Göğüs hastalıkları uzmanları, astım semptomlarını değerlendirir, astım atağının kontrol altına alınması ve astımın yönetimi için ilaç tedavisi ve solunum egzersizleri gibi tedavi yöntemleri önerir.

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı): KOAH, kronik bronşit ve amfizem gibi solunum yollarının tıkandığı bir hastalıktır. Göğüs hastalıkları uzmanları, KOAH’ın tanısını koyar, semptomları hafifletmek ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için tedavi planları oluşturur.

Akciğer Kanseri: Akciğer kanseri, akciğerlerdeki hücrelerin anormal ve kontrolsüz büyümesidir. Göğüs hastalıkları uzmanları, akciğer kanseri taraması, tanısı, evrelendirmesi ve tedavisi konularında uzmandırlar. Kemoterapi, radyoterapi, cerrahi ve hedefe yönelik tedaviler gibi çeşitli tedavi seçeneklerini değerlendirirler.

İnterstisyel Akciğer Hastalıkları: İnterstisyel akciğer hastalıkları, akciğer dokusunda inflamasyon ve skarlaşma ile karakterize edilen çeşitli hastalıkları kapsar. Göğüs hastalıkları uzmanları, hastalığın tipine bağlı olarak uygun tedavi seçeneklerini değerlendirir ve takip eder.

Solunum Yetmezliği: Solunum yetmezliği, akciğerlerin yeterli oksijen alamadığı veya karbondioksiti atamadığı bir durumdur. Göğüs hastalıkları uzmanları, solunum yetmezliği nedenini belirleyerek oksijen tedavisi ve solunum cihazları gibi tedavileri yönetir.

Göğüs hastalıkları uzmanları ayrıca uyku apnesi, akciğer fibrozisi, sarkoidoz, akciğer embolisi, tüberküloz gibi diğer göğüs ve solunum sistemi hastalıklarıyla da ilgilenirler. Hastaların semptomlarını değerlendirir, fiziksel muayene yapar, solunum testleri ve görüntüleme yöntemleri gibi tanı araçlarını kullanır ve uygun tedavi planlarını belirler.

Göğüs hastalıkları bölümü, solunum sistemi ve göğüs boşluğu hastalıklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp dalıdır.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı, göğüs hastalıkları servisi, dahili yoğun bakım ünitesi, bronkoskopi birimi, solunum fonksiyon testi birimi, uyku laboratuvarı ve polikliniklerden oluşmaktadır.

Klinikte Verilen Hizmetler:

KOAH polikliniği, Astım ve Allerji polikliniği, Pulmoner hipertansiyon polikliniği, Akciğer transplantasyonu polikliniği  ve 3 adet genel poliklinik ile poliklinik hizmetleri verilmektedir.

Seval Acar Solunum Fonksiyon Biriminde spirometri, DLCO, volüm ölçümü için bodybox ünitesi bulunmaktadır.

Bronkoskopi biriminde EBUS (endobronşiyal ultrasonografi) ile örnek alınabilmesi olanağı da bulunmaktadır.

Dahili YBÜ, tümü monitörize, 8 yataktan oluşmakta ve her türlüinvazif girişim, diyaliz, sürekli veno-venöz hemodiyaliz (CVVH), plasmaferez, ECMO (extracorporeal membrane oxygenation), ekokardiyografi ve ultrasonografi olanakları bulunmaktadır.

Uyku laboratuvarında ise diğer dalla ile ortak bir şekilde çalışılmakta, poligrafi ve polisomnografi ile evde ya da yatırılacak uyku ile ilgili sorunlarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları

Bölümde görev yapan doktorlar ve unvanları şu şekildedir;

– Prof. Dr. Sait Karakurt

– Prof. Dr. Berin Ceyhan

– Doç. Dr. Şehnaz Olgun Yıldızeli

– Dr. Öğretim Üyesi Derya Kocakaya

– Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Arıkan

– Dr. Öğretim Üyesi Erdem Yalçınkaya

– Dr. Öğretim Üyesi Umut Sabri Kasapoğlu

– Uzm. Dr. Caner Çınar

– Uzm. Dr. Cansu Yıldız

– Yan Dal Uzm. Dr. Esra Karabiber

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorlarına Randevu Nasıl Alınır?

Hastane, eğitim ve araştırma hastanesi statüsünde yer aldığı için 2 farklı şekilde randevu almak mümkündür. Randevu almanın ilk yöntemi telefonla arayarak randevu almaktır. Dilediğiniz zaman Alo 182 çağrı merkezini arayarak kimlik bilgilerinizle dilediğiniz hastanede dilediğiniz hekime uygun olan bir tarihte randevu alabilirsiniz.

Randevu almanın bir diğer yöntemi de online olarak randevu almaktır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden online olarak randevu almak mümkündür. Sisteme girdikten sonra üye olmadıysanız ilk önce üye olmanız gerekmektedir. Üye olurken kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz sizlerden istenecektir. Bu bilgilerle sisteme üye olduktan sonra giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra hangi ilde hangi hastanede hangi hekime randevu alacağınızı seçmeniz gerekmektedir. İstediğiniz hekime uygun olan dilediğiniz saatte randevunuzu bu sistem üzerinden alabilirsiniz.

Randevu saatinden en az 10 dakika önce muayene olacağınız polikliniğin önünde olmanız yararınıza olacaktır.

Online randevu almak için tıklayın.

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:10 Üstkaynarca/Pendik/İSTANBUL

Telefon: 0216 625 45 45

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi gastroenteroloji bölümü için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu