Estetik AmeliyatlarıSaç Ekimi

Robotik Saç Ekim Yöntemi

Robotik Saç Ekimi
Robotik Saç Ekimi

Robotik Saç Ekim Yöntemi

Günümüzde erkekler tarafından en çok şikayetçi olunan konu şüphesiz ki saç dökülmesi sorunudur. Maalesef kullanılan hiçbir ilaç şampuan ve kimyasal ürünler erkeklerin bu sorununa kalıcı çözüm bulamıyor. Kalıcı çözüm bulmayınca erkekler için saç ekiminden başka hiçbir alternatif kalmıyor. Hal böyle olunca da saç ekim merkezlerinin sayısı artmaya başladı bazı özel hastanelerde saç ekim tedavileri başladı ve hatta bazı devlet hastaneleri, üniversite tıp hastaneleri ve eğitim ve araştırma hastanelerinde saç ekim merkezleri kuruldu. Gelişmeler sadece bununla sınırlı kalmadı tabi ki. Saç ekim yöntemleri de çok fazla çeşitlilik göstermeye başladı. İlk saç ekim yöntemi olan FUT yönteminden bir önceki makalemizde bahsetmiştik. FUT yöntemi ile ilgili makalemizi okumak için www.onlineestetik.com sitemizde FUT yöntemi ile saç ekimi makalemizi okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz. İlk yöntem olan FUT ile saç ekim yöntemi 1990lar da ortaya çıkmış ve gelişmelere teknolojiye de bağlı olarak çok farklı saç ekim yöntemleri keşfedilmeye başlamıştır. Biz de bu makalemizde sizler için yeni bir saç ekim yöntemi olan Robotik Saç Ekim Yöntemini araştırdık. Bu ekim yöntemini uygulayan uzmanlar ve doktorlar ile görüşmeler sağlayıp sizler için Robotik Saç Ekim Yöntemini detaylı bir şekilde ele aldık.

Robotik Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Robotik teknolojiyi muhtemelen sadece karaciğer ve kalp ameliyatlarında duymuşsunuzdur. Sağlık alanında büyük gelişme gösteren robotik teknoloji sistemi saç ekimi cerrahisinde kendisini geliştirip saç ekiminde büyük çığır açtı. İlk olarak Amerika da kullanılmaya 2010 yılında başlanan Robotik Saç Ekim Yöntemi daha sonra başta Japonya olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlandı. Robotik Saç Ekim Yöntemi halen kendini geliştiren bir yöntemdir. Son yıllarda Türkiye’de de sıklıkla kullanılan Robotik Saç Ekim Yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde büyük başarılar sağlanmıştır.

Robotik Saç Ekim Yönteminde klasik saç ekim yöntemleri kullanılmamaktadır. Bu saç ekim yönteminde saç ekim robotu tarafından teknolojik aletler ile donör olan bölgeden saçlar toplanıp ekim alanına gelişen robotik teknoloji ile saç bölgesine saç ekim kanalları açılıp hata düzeyi en az olmak koşulu ile alınan saç köklerinin ekim alınan transferi ile yapılmaktadır.

 

Robotik Saç Ekim Yöntemi İle Saç Ekimi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Robotik Saç Ekim Yönteminde donör bölge olarak kabul edilen alan ensedir. Ense bölgesinden ömür boyu dökülmeyen saç kökleri alınır. Burada en önemli husus enseden alınan bu saç köklerini robotik makinelerin yapmasıdır. Robotik optik okuyucular ile cilt altına inip saç köklerinin çıkış yönüne göre titiz bir şekilde saç köklerini hatasız toplamaktadır. Saç ekimi robotuna müdahale gerekli görüldüğü taktirde doktor tarafından yapılabilmektedir. Müdahale olmadığı taktirde robotik makine hangi kökleri almasını gerektiğine kendi karar verir ve en canlı kökleri almaya odaklanır. Robotik Saç Ekim Yönteminde en önemli hususların başında saç ekim robotunun saç köklerini toplar iken sağlıklı saç köklerine kesinlikle hiçbir zarar vermeden toplama işlemini tamamlamasıdır. Robotik cihazın saç köklerini toplamak ve kanal açmak gibi önemli görevleri vardır ki bu cihazı bu işlemleri hatasız ve mükemmel şekilde yerine getirmektedir.

Robotik Saç Ekim cihazının ilk görevi olan Saç köklerini toplama işleminden sonra bir diğer önemli görevi ise ekim alanına kanal açma işlemidir. Kanal açma işleminde çok ayrıntılı bir şekilde çalışan robotik cihaz kişinin saç çıkış açısını belirleyip kanal açma işlemini çıkış açısında göre yapmaktadır. Böylece kişiye enjekte edilen saçlar doğal görünüme kavuşmakla birlikte çok sağlıklı ve canlı saçların çıkmasına da katkı sağlamaktadır.

 

Operasyon öncesinde hastanın kafası önden arkadan ve yandan fotoğrafları çekilerek 3 boyutlu bir kafa sistemi belirlenir. Böylece Robotik Saç Ekim Yöntemi ile hangi bölgeye ne kadar yoğunlukta saç ekilmesi gerektiği saça nasıl yön verilmesi gerektiği gibi estetik açıdan son derece mükemmel bir saç ekimi gerçekleştirilmeye çalışılır.

 

Robotik Saç Ekim Sonrası Süreç

 

Robotik Saç Ekim Yönteminden sonra hastanın ense bölgesi mikrop ve enfeksiyon kapmaması için yaklaşık 2 veya 3 gün bandajla sarılı bir biçimde sarılı kalması gerekmektedir.  Robotik ekimlerde  cildin altına kesinlikle hiçbir sıvı enjekte edilmez ki bu durum ise hastanın tedavi sonrası süreci için çok olumlu olmaktadır. Zira tedavi sonrasında hastanın cildinde şişme, ödem ve morarma gibi sorunlar pek görülmez ve yara iyileşme hızı diğer sa. Ekim işlemlerine göre çok hızlı olmaktadır. Buda saç ekimi yapacak kişiler için Robotik Saç Ekim Yöntemini son derece cazip kılmaktadır.

Hasta yaklaşık 2 veya 3 gün tenisçi bandajı kullanması gerekmektedir. Böylece hastanın ekim alanlarında morarma oluşmasını engeller. Operasyon sonrası hastanın günlük en az 3 lt su içmesi ve yaklaşık her saat başı 10 dakikalık buz kompresi yapmaları tavsiye edilmektedir. Böylece hastada var ise ödemin dışarı atılması hızlanır. Tedaviden yaklaşık 2 gün sonra ilk yıkama yapılmaktadır. Hastanın herhangi bir sağlık sorunu yok ise tedaviden hemen sonra sosyal hayata dönesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Robotik Saç Ekim Yönteminin Avantajları?

  • Klasik saç ekim yöntemlerinde saç köklerinin çıkış açıları ve ekim açıları tamamen doktorun dikkatine bağlı iken Robotik Saç Ekim Yönteminde hata olma olasılığı çok düşüktür. Böylece Robotik Saç Ekim Yöntemi ile hastada saçların daha doğal görünmesi ve operasyon sonrası süreçte saçların kalıcılı olma olasılığı diğer saç ekimi yöntemlerine göre daha yüksektir.
  • Robotik Saç Ekim Yönteminde büyüteç sistemi kullanıldığı için hata oranı çok düşüktür.
  • Bir diğer avantajından bahsedecek olursak Robotik Saç Ekim Yönteminde saç kökleri toplanırken sağlıklı saç köklerine kesinlikle en ufak bir zarar vermemektedir.
  • Operasyon öncesinde hastaya 3D model saç tasarımı yapılır. Hasta simülasyon ortamında operasyon sonrası nasıl bir saça sahip olacağını görmektedir.
  • Diğer saç ekim yöntemlerine göre iyileşme süreci çok hızlıdır ve yara ödem morarma gibi durumlar oluşma olasılığı çok düşük olmakla beraber oluşması durumunda ise çok düşük oranda oluşup çok erken iyileşme süreci olmaktadır.
  • Robotik Saç Ekim Yönteminin en önemli avantajlarından biri ise çok doğal bir görüntü oluşacaktır. Bu doğallık sadece saçlarda değil kafada oluşan kabuklanmalarda çukurluklarda sırıtmayan doğal bir görünüm sağlamaktadır.

 

Diğer saç ekim yöntemlerini incelemek için www.onlineestetik.com sitemizde saç ekim yöntemleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Onlineestetik ile dünyadaki tüm estetik hastaneleri, estetik ve plastik cerrahları listeli bir şekilde bulunmaktadır. Profesyonel ekibimiz sürekli çalışma yaparak eski ve yeni estetik merkezlerini listelerimize dahil etmektedir. Ayrıca estetik merkezlerinde bulunan estetik cerrahlarını da web sitemizde tanıtmaktayız. Aradığınız estetik cerrahlarının hangi estetik merkezinde görev yaptıklarını da böylece görebilmektesiniz. Siz değerli ziyaretçilerimiz de daha önce estetik operasyonu geçirdiğiniz estetik merkezleri ve estetik cerrahları başlığına deneyimlerinizi yorumla belirterek diğer ziyaretçilerimize deneyimlerinizle kılavuzluk yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu