Merak Edilenler

Variköz Veni Tedavisinde Lazer Kullanımı

 

Variköz Veni Tedavisinde Lazer Kullanımı
Variköz Veni Tedavisinde Lazer Kullanımı

Variköz venlerin lazer cerrahisi ile çıkarılması gittikçe önem kazanıyor, doktorun muayenehanesinde yapılabildiğinden çok invaziv, sadece ameliyat edildiği bölge hasar görüyor ve ciddi bir yan etkisi yok. ve postoperatif dönemde birkaç komplikasyon sunar. Aslında, cerrahi (skleroterapi), büyük varisli damarların yok edilmesine indirgeniyor.

Variköz Veni Varisli Damarlar Tedavisi

Varisli damarların mı yoksa örümcek damarlarının mı tedavi edildiğine (açık sarı, yeşil ve yoğun atımlı ışık) bağlı olarak farklı tipte lazerler kullanılır. Variköz venler söz konusu olduğunda, teknik, damar duvarına daralan ve kapanmasına neden olan bir radyofrekans enerjisinin (darbeli ışık) gönderildiği vene özel bir kateterin sokulmasını içerir. Bu işlem anestezi altında yapılır.

Genellikle tek yan etki yara bölgesinde hafif bir çürüktür. Riskler, skleroterapinin risklerine benzer: kanama ve kan tıkanıklığı, ancak genellikle ilave bir tedavi olmadan kendiliğinden yerleşir. Yara ile ilgili diğer olası riskler enfeksiyon, iltihaplanma ve kızarıklıktır.

Variköz Veni Örümcek damarları Tedavisi

Bu durumda, herhangi bir insizyon yapılmaz, ancak lazer, vasküler örümceğin bulunduğu alanın cildine doğrudan güçlü patlamalarda uygulanır. Hasta her lazer uygulamasından önce ve sonra uygulandığı alanın soğutulmasından dolayı lazerin uygulanması sırasında sadece küçük bir darbe hissedecektir. Boyutlarına ve kalınlıklarına bağlı olarak bunları tamamen ortadan kaldırmak iki ila beş seans 15-20 dakika sürebilir.

Muhtemel yan etkilere gelince, bunlar birkaç gün sonra kaybolan lazer uygulamasından hemen sonra cildin kızarıklığı ve iltihabı ile sınırlıdır. Tedavi edilen bölgedeki cildin diğerlerinden farklı bir renk kazanması da mümkündür, ancak bir veya iki hafta içinde kendiliğinden de kaybolur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu