Diş TedavileriEstetik Ameliyatları

Lazerli Diş Tedavi Yöntemleri

Günümüzde tıp alanının birçok kesiminde lazer tedavileri kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de lazerli diş tedavileridir. Peki nedir bu lazerli diş tedavi yöntemleri?

İçindekiler

Lazer nedir. Diş tedavilerinde lazer kullanılır mı?

    Lazer tıp tedavisinde kullanılan, ışıkların yükseltilmesiyle belli bir bölgede uygulanan bir tedavi yöntemidir.  Diş tedavilerinde birçok alanda lazer tedavisi uygulanır.

Lazer tedavisi hangi diş tedavilerinde kullanılır?

Lazer tedavisi diş beyazlatmada, implant uygulamalarının bazı alanlarında, diş etlerindeki pigmentasyon tedavilerinde, kanal tedavisinin bazı aşamalarında, gömülü diş çekimi tedavisinde, aft ve uçuk tedavisinde ve pembe estetik denilen gülüş tedavisinde lazer kullanılabilir. Bunların bir kısmında lazer tedavisi tamamen uygulanmakta iken bir kısmında belli noktalarda lazer tedavileri devreye girmektedir.

Lazerli Diş Tedavi Yöntemleri
Lazerli Diş Tedavi Yöntemleri

Lazerli diş beyazlatmanın faydası nelerdir?

    Diş beyazlatma yönteminde lazer kullanılırsa hem seanslar kısalmaktadır, hassasiyet ve zarar en aza iner ve beyazlık daha kalıcı hale gelir.

İmplant tedavilerinde lazer hangi aşamalarda kullanılır?

İmplant tedavisinde diş etini açmakta kullanılan lazer sayesinde diş eti kesilmez ve dikişe gerek kalmaz. Bunun yanında implant tedavisindeki başarıyı arttırmak ve tedavi sonrası ağrı ve şişliği en aza indirmek amacıyla lazer kullanılır.

Pigmentasyon nedir. Lazerin pigmentasyona faydası nedir?

Pigmentasyon diş etlerindeki mor lekeler anlamına gelmektedir. Pigmentasyon tedavisinde anestezi ile beraber büstirü ile peelling uygulanarak birkaç seansta sonuç alınmaktadır. Bu tedavi lazer ile yapıldığında genel olarak anesteziye gerek kalmamaktadır, ihtiyaç halinde de çok az anestezi uygulanır ve tedavi sonrası ağrılara daha az olur.

Kanal tedavisinde lazer kullanılır mı?

Daha çok apseli ve yüksek enfeksiyonların bulunduğu diş etlerinin tedavisinde lazer kullanılabilir ve antibiyotik asgari düzeye düşürülür. Komplikasyon riskini azaltarak dezenfeksiyonda kullanılıp başarı oranını arttırmak amaçlanır.

Gömülü diş çekiminde lazer tedavisi neden kullanılır?

Diş çekimi sırasında kemik aşınımı yapılır. Çekim sonrası ağrı ve ödem oranı azalır.

Pembe estetik nedir. Lazer kullanılır mı?

    Pembe estetik gülüş tasarımı anlamına gelmektedir. Lazer sayesinde anestezi çok daha az kullanılır ve diş etlerinin kesimi sırasında kanama olmaz, doku iyileşmesi daha hızlı olur. Simetrik diş eti oluşturmada fayda sağlar. Gülüş tasarımının bu aşamalarında lazer kullanılır.

Aft ve uçuk tedavisi lazerle nasıl yapılır?

    Lazerle aft ve uçukların üzerine ışın verilir ve tedavi edilmesi sağlanır. Bu sayede aft ve uçuk normal iyileşme süresinden daha önce iyileşir ve aynı bölgede tekrar çıkmaz.

Lazerli diş tedavi yöntemleri günümüzde oldukça fazla yapılan ve başarı oranı yüksek olan önemli bir tedavi olurken tedavi sonrası iyileşme daha hızlı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu