Estetik TerimleriLiposuction

Liposuction Nedir Nasıl Yapılır?

Liposuction Nedir Nasıl Yapılır?
Liposuction Nedir Nasıl Yapılır?

Liposuction veya liposculpture, vücudun farklı bölgelerinde biriken yağın çıkarıldığı cerrahi bir müdahaledir: çift çene, kollar, göğüsler, karın, kalçalar, kalçalar, uyluklar, dizler veya ayak bilekleri. Hiçbir zaman şişmanlığa karşı bir tedavi olduğu düşünülmemelidir, ancak aşırı yağ dokusu atılarak ve hatta bazen gerekli olabileceği alanlarda bile parçasını reddederek vücudu şekillendirmek için bir teknik olduğu düşünülmemelidir.

Liposuction prosedürü, duruma bağlı olarak lokal, epidural veya genel anestezi altında yapılır ve işleme tabi tutulan bölgeden yağı emen bir vakum makinesine bağlı özel bir kanül veya şırınganın yağ dokusuna sokulmasından oluşur. Bir ila iki saat arasında sürer ve içinde çok fazla sıvı kaybedilir, bu da onu damar içine verilen sıvılarla değiştirmeyi gerekli kılar.

Girişimden sonra ödem oluşumunu önlemek ve inflamasyon, ağrı ve kanamayı kontrol altına almak için hastanede iki ila üç gün kalmak gerekir. İşletim bölgelerine, sıvıların yok edilmesini kolaylaştırmak için bir drenaj yerleştirilir. Ayrıca, cildin yeni kontura uyum sağlamasına yardımcı olmak için, tedavi edilen bölgeye, yalnızca gün boyunca iki veya üç hafta ve birkaç hafta boyunca kalıcı olarak giyilmesi gereken bir basınçlı bandaj uygulanır.

Cildin elastikiyetinin azalması durumunda, liposuction yapıldıktan sonra, düzensizlikler ve baskı altındaki alanların kalabileceği, daha sonra azaltılmış ve seçici müdahalelerle veya bunları doldurmak için yağ enjekte edilerek düzeltilebileceği dikkate alınmalıdır. Bir liposuction toplanması aşamalı olarak gerçekleşir. Göreceli dinlenme, tedavi edilen vücudun derecesine bağlı olarak yaklaşık iki veya dört hafta boyunca yapılmalıdır. Dikişler yedi veya on gün sonra alınırken, operasyondan sonra ortaya çıkan şişlik ve çürükler önümüzdeki aylarda kademeli olarak kaybolacaktır.

Liposuction güvenli bir tekniktir, ancak herhangi bir cerrahi müdahalede olduğu gibi, hasta gerekli gereklilikleri karşılasa bile, ameliyathane iyi donanımlı ve nitelikli bir plastik cerrah tarafından yapılsa bile komplikasyon riski vardır. Enfeksiyonlar oluşabilir veya aşırı sıvı kaybı olabilir. Ancak, keloid izleri (hipertrofik), dalgalı cilt veya asimetriler gibi estetik problemler de ortaya çıkabilir.

Liposuction için en iyi adaylar normal kilolu ve lokalize aşırı yağ olan sağlıklı insanlardır. Cildin sağlam ve elastik olduğu iyi bir estetik sonuç elde etmek için de önemlidir, aksi takdirde yeni kontura uyum göstermeyecek ve daha sonra plastik cerrahi müdahale ile düzeltilmesi gereken flepler kalacaktır. Dolaşım, kalp veya solunum problemleri olan kişilerde liposculpture belirtilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu