Diş TedavileriEstetik Ameliyatları

Porselen Diş Dolgusu

Dişlerimiz sağlığımız için çok önemli bir parçadır. Hem sağlıklı olmasından hem de acı çekmemek açısından bakımına önem göstermek lazım. Ama dişlerde çürükler meydana gedikten sonra da uygun tedavileri uygulamak gerekmektedir. Bu tedavilerden biride porselen diş dolgusu tedavisidir. Özellikle kanal tedavilerinde çok fazla tercih edilen bir yöntem olan porselen diş dolgusu tedavisinde büyük başarı sağlanmaktadır.

Porselen Diş Dolgusu
Porselen Diş Dolgusu

Porselen diş dolgusuna hekimin karar vermesi gerekmektedir. Yapılan teşhisler ve filmler ile dişin büyük bir kısmı kaybedilmişse, kanal tedavisi yapılacaksa anestezi yöntemiyle tedaviye başlanır. Tedavi olacak hasta için dişin içerisinde uygun bir boşluk oluşturulur ve porselen dolgunun yerleştirileceği ortam hazırlanır. Eskiden birkaç seans süren bu uygulama teknoloji ile birlikte tek seansta yapılabilmektedir. Dijital yöntemlerle yapılmaktadır. Optik kamera ile dolgu yapılacak yerin ölçüsü alınır ve dijital ortamda üç boyutlu hale getirilerek yapımına başlanır. Daha sonra hazırlanan porselen dolgular hazırlanan boşluklara yerleştirilir ve diğer dişlerle bağlantılarına da bakılarak şekiller en uygun hale getirilir. Özellikle yapılan yapıştırmalar sonucunda dolgu ile diş arasında sızıntı olmaması sağlanır ve bu da dolguların daha uzun ve daha sağlam olmasını sağlamaktadır. Rengi itibariyle de diş rengine en yakın olan dolgu olduğu için son dönemlerin gözde dolgusu olmuştur porselen diş dolguları.

Diğer dolgulara göre daha sağlam ve daha sağlıklı olduğu düşünülen porselen dolguların büyük avantajları da hastalara cazip gelmektedir. Porselen diş dolgusu avantajları; diş rengine uygun olması ve estetik bir güzellik sağlaması, daha sağlam ve daha dayanıklı olması, cilalama yöntemiyle leke oluşumunu engellemesi, daha rahat çiğneme avantajıyla hem yediğiniz yiyeceklerden daha fazla tat almanız hem de daha rahat öğütmeniz belli başlı avantajlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu