Estetik AmeliyatlarıYüz Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

 

 

Burun Estetiği, estetik cerrahi de yeryüzünde en çok ihtiyaç duyulan cerrahi operasyonların başında gelmektedir. Yüzün tam ortasında konumlandığı için görüntü açısından en önemli uzuvlardan biridir burun. Gerek irsi gerekse de ırksal anlamda da burunda şekil bozukluğu yaygın olarak görülmektedir. Bunların yanında sağlık açısında da problem yaşanıla bilinmektedir.  İşte tüm bu sorunlardan kurtulup hem açısından burun estetiği sosyal yaşantınızda sizlere çok yararlı olacaktır estetik hem de sağlık.

 

 

Burun Estetiği Nedir?

 

 

Burun Estetiği, burnun iç veya dış şekil yapısını hem estetik hem de sağlık açısından yeniden düzenlenmesidir. Bu şekil özetle burnun büyütülüp ya da küçültülmesi, burun ucu konumunun değiştirilmesi, doğuştan gelen şekil bozukluklarının düzeltilmesi ya da buruna alınan herhangi bir darbe sonucu bozulan şeklin düzeltime işlemine Burun Estetiği ya da Rinoplasti denir.

 

Burun Estetiğini Gerektiren Durumlar Nelerdir?

 

Ergenlik dönemini atlatmış kişilerde sağlık veya şekil bozukluğu açısından burnunda sıkıntısı olan kişilere, burnun iç yapısındaki sıkıntılardan dolayı nefes alma verme zorluğu yaşayanlar ve horlama sıkıntısı yaşayanlara, estetik açıdan daha yüzüne uygun şekilde bir buruna sahip olmak isteyeneler ve kendinde burnundaki şekilden dolayı özgüven eksikliği olan kişilere Burun Estetiği uygulanmaktadır.

 

 

Burun Estetiği Yöntemleri

 

Gelişen teknoloji sayesinde Burun Estetiği yaptırmadan önce sizlere yapılan simülasyon teknolojisiyle Burun Estetiği ameliyatından sonraki burnunuzu yüzünüzde görebilirsiniz. Operasyondan önce burun sorunu netleştirilir ve daha sonra size uygun olacak Burun Estetiği yöntemi belirlenir. Bu estetik yöntemlerini ele alacak olursak

 

  1. Basit Burun Estetiği: Çok kısa süren ve lokal anestezi altında yapılan bir Burun Estetiği yöntemidir. Basit Burun Estetiği yöntemi doğuştan gelen veya zaman içerisinde düşen burun ucunu kaldırmak ve burun ucuna şekil vermek isteyenlerin başvurabileceği bir Burun Estetiği yöntemidir. Basit Burun Estetiğini yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği durumlardan biri kesi yapılıp yapılmadığıdır. Basit Burun Estetiğinde kesi alçı veya tampon kesinlikle uygulanmaz. Sadece iple uygulanan bir teknik olması nedeniyle tercih edilen bir Burun Estetiği Yöntemidir.

 

  1. Sekonder Burun Estetiği: Daha önce burun ameliyatı geçirmiş kişilere uygulanan bir Burun Estetiği yöntemidir. Bu yüzde Sekonder Burun Estetiğinin bir diğer ismi de Revizyon burun tedavisidir. Daha önce uyguladığı ameliyattan sonra nefes alma vermede sıkıntı yaşayan, burnunda çökme ya da düşme sorunu yaşayanların başvurabileceği bir Burun Estetiği yöntemidir.

 

  1. Normal Burun Estetiği: Kemerli veya darbe sonucu şeklini yitirmiş burunlara uygulanan bir estetik yöntemidir. Klasik bir yöntem olan burun estetiği yönteminde en çok dikkat edilen husus cinsiyet ve yaştır. Burada dikkate alınan bir diğer husus ta yüze uygun bir burun tasarımı gerçekleştirmektir.

 

 

Burun Estetiklerinde Genel Bilgi Tavsiyelerimiz

 

Lokal ve genel anestezi uygulanan Burun Estetiğinde ameliyat merkezlerinde en az 1 gece yatış tavsiye edilmektedir. Karmaşık bir burun estetiği yerine simülasyonla yüzünüze uygun burun şeklini yaptırmak hem görüntünüz hem de sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Bunu operasyon geçirmeden önce mutlaka doktorunuzdan veya uzmanınızdan 3D simülasyon ile bilgisayar ortamında size yapılacak burun modelinizi görmeyi rica ediniz. Genel burun şekilleri yerine kişiye göre burun estetiği yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Basit Burun Estetiğinde tampon ve alçı kullanılmazken diğer yöntemlerde tampon ve alçı kullanılırken alçının burundan çıkarılma süresi ortalama 1 hafta iken tamponların çıkarılması ise 2 gün sonra yapılmaktadır. Delikli tamponu kullanmanızı öneririz zira delikli tampon daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

 

Burun Estetiği Sonrası ve Yapılması Gerekenler

 

Burun Estetiği yaptırdığınız yönteme göre burun etrafındaki bandaj alçı ve tamponlar ortalama 1 hafta içerisinde çıkarılmaktadır. Ama modern yöntemlerle yapılan estetik yöntemlerinde bu tarz aparatlar pek kullanılmamaktadır. Vücudunuzda ağrı yanma ve şişkinlikler oluşabilir. Bunları doktorunuzun sizlere tavsiye ettiği ağrı kesiciler ve soğuk kompresörler yardımıyla bunları atlatabilirsiniz. Bu durumların uzaması durumunda mutlaka doktorunuza veya uzmanınıza danışınız. Ameliyattan sonraki ilk birkaç günlük süreçte uyku pozisyonunuzu başınız yukarıda ve olabildiğince az hareketle uyumanızı tavsiye ediyoruz. Yaklaşık 1 hafta sonra sosyal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Basit Burun Estetiği yaptıranlarda tampon alçı benzeri aparatlar olmadığı için onlar operasyon sonrası sosyal yaşantılarına devam edebilirler. Burun Estetiği yaptıranların sosyal yaşantıda en fazla dikkat edilmesi gereken konu burnunuzu güneşin zararlı ışınlarından ve en ufak darbelerden korumaktır.

Kıyafet konusunda geniş yakalı kıyafetler giyinmek, güneşe çıkıldığı zamanlarda şapka kullanmanız sizlere kolaylık sağlayacaktır. Sosyal yaşantıda gözlük kullanan kişilerin iyileşme sürecinde lens kullanmaları burnun iyileşme sürecini daha başarılı kılacaktır.

Burun Estetiği yeni burun şeklinizin yerine oturması için yaklaşık 6 alık sürece ihtiyaç vardır. Size bu süreçte sabırlı ve dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu süreç içerisinde mutlaka doktorunuz veya uzmanınızla iletişim halinde olmanızı ve kontrollerinizi zamanında yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu